Attól függ, hol olvasunk a német Isar Aerospace cég most bemutatkozott új hordozórakétájáról.
A Spectrum rakéta első startkísérlete március 30-án magyar idő – és immár a nyári időszámítás – szerint 13:30-kor történt. Más elsőségek is kapcsolódtak az indításhoz. Egyrészt a Spectrum az első olyan asztronautikai hordozórakéta, amely propán üzemanyagot éget, az oxidálószer folyékony oxigén. Másrészt a helyszínről, a Norvégia északi részén fekvő Andøya Űrközpontból most először kíséreltek meg űreszközt Föld körüli pályára állítani. Andøyából korábban csak szuborbitális repüléseket indítottak.
A Spectrum felemelkedik első startkísérlete kezdetén. (Kép: Isar Aerospace / nasaspaceflight.com / B. Kenniston)
Nos, a Spectrum első tesztrepülése nem úgy sikerült, hogy az egyébként hasznos teher nélkül repülő rakéta el is érte volna a Föld körüli pályát, így erre az elsőségre még várni kell Andøyából. A hordozóeszköz alig fél percen át repült, majd visszazuhant a földre. Itt jönnek az árnyalatnyi különbségek, ahogyan egy ilyen hírt tálalni lehet. A Space News hírportál cikkének címében kudarcról olvashatunk, ami igaz is, hiszen nyilván nem ilyen végkifejletben reménykedtek a rakétafejlesztők. Az Európai Űrügynökség (ESA) honlapján megjelent híradás címéből (Spectrum takes flight and clears the launch pad, vagyis a Spectrum felszállt, elhagyta az indítóállást) azonban a gyanútlan olvasó elsőre akár azt is gondolhatná, hogy sikerrel végződött a teszt. Persze bizonyos szempontból ez is igaz, hiszen a felemelkedés első szakaszát tényleg sikerült teljesíteni, és nem robbant fel a startállás. Az ESA tálalásában egy úgy hangzik, hogy a rakéta bebizonyította: képes végrehajtani az űrindítások egyik legkritikusabb részét, a felszállást.
A Spectrum rakéta bemutatkozását időjárási okokból már több mint egy hete halasztották. A norvég hatóságoktól március 17-én kapott startengedély március 20–31. között volt érvényes. Vasárnap viszont tiszta volt az égbolt a helyszín felett. A felemelkedés után mintegy 25 másodperccel a rakéta egy manővert követően oldalra billent, majd irányt vesztett. Még 5 másodperc kellett, hogy ereszkedni kezdjen. Végül az indítóállás közelében, robbanással kísérve csapódott a földbe.
Az élő közvetítés visszajátszása a start pillanatától kezdve. (Forrás: Isar Aerospace / YouTube)
A Going Full Spectrum jelmondat alatt, rakomány nélkül futó küldetés célja a hordozórakéta minden egyes alkatrészének és rendszerének tesztelése volt. Az Isar Aerospace szakemberei már az indítás előtt óvatosan úgy nyilatkoztak, hogy bármilyen messzire is jutnak, a küldetés mindenképpen büszkeségre ad okot és nagy előrelépés lesz Európa űrbe jutási képességeinek fejlesztése terén. Mindenesetre most jelentős mennyiségű adatot gyűjtöttek az elemzésekhez, a további tesztrepülésekre való felkészüléshez.
A Spectrum egy kétfokozatú hordozórakéta, 28 m magas, 2 m átmérőjű. Arra tervezték, hogy akár 1 tonna tömeget tudjon alacsony Föld körüli pályára, vagy 700 kg-ot poláris napszinkron pályára juttatni. Az első fokozatban az Isar Aerospace fejlesztette kilenc Aquila hajtómű dolgozik. A második fokozatba – amelynek ezúttal nem jutott szerep – egyetlen, a vákuumbeli működésre optimalizált Aquila hajtóművet építettek. A cég már gyártja a második és harmadik Spectrum rakétáját.
A Spectrum rakéta a norvégiai indítóállásban. (Kép: Isar Aerospace / nasaspaceflight.com / B. Kenniston)
A müncheni székhelyű Isar Aerospace az egyike azon számos európai vállalatnak, amelyek kisméretű hordozórakétákat fejlesztenek. Ezek közül egyelőre egyik sem érte el a Föld körüli pályát. Mint emlékezetes, az ugyancsak német Rocket Factory Augsburg RFA One rakétája az első indítására készült a Shetland-szigeteken fekvő SaxaVord Űrközpontból, amikor tavaly augusztusban egy statikus hajtóműteszt során az első fokozata megsemmisült.
Az ESA nemrég, március 24-én tette közzé a European Launcher Challenge programjának felhívását. Ebben olyan európai vállalatoktól vár ajánlatokat, amelyek indítási szolgáltatásokat kínálhatnak. Idén nyáron választanak ki néhányat a pályázók közül, a novemberben esedékes miniszteri tanácsülésen pedig a tagállamok képviselői döntenek a finanszírozásról.
A Spectrum rakétát fejlesztő Isar Aerospace egyébként az ESA üzleti inkubációs hálózata egyik ügyfeleként került először az űrügynökség látókörébe. Az ESA eddig három lépcsőben vett részt a rakétafejlesztés társfinanszírozásában, a Boost! programja keretében. Az űrügynökség támogatja a Spectrum rakéta következő, második tesztrepülésének előkészítését, valamint a gyártókapacitás bővítését is a vállalat új telephelyén, a németországi Vaterstettenben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európai mozaik – 2020. október (1. rész)
Európai mozaik – 2020. december (2. rész)
Európai mozaik – 2024. augusztus
Robbanás Skóciában
Kudarcot vallott az Isar Aerospece első Spectrum rakétája (Space News)
A Spectrum felszállt, elhagyta az indítóállást
European Launcher Challenge felhívás (ESA)
Isar Aerospace honlap