Az alábbi cikkben azokat a lehetőségeket igyekszünk bemutatni, mellyel az Európai Űrügynökségnek (ESA) köszönhetően, a magyar fiatalok is bekapcsolódhatnak az aktív űrtevékenységbe.
Houston
A magyar fiatalok pályázási kedve és sikeressége kiemelkedő volt. A résztvevői létszám viszonylatában a Közép és Kelet európai országok élén szerepelt, megelőzve az Észak európai államokat, Svájcot és Ausztriát is.
IAC 2002
ESA pályázatok
Bréma 2003
ESA tudományos űrkutatási projektjei az elkövetkező 10 évben
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Tavaly októberben, Houstonban rendezték meg a II. Űr-világkongresszust (World Space Congress: WSC). A kongresszus célja az űrkutatás következő tíz éves feladatainak kijelölése volt. A mintegy 13 000 résztvevő két hét alatt számos – a kongresszushoz tartozó – konferencián vehetett részt. Magyarországról – az Almár Iván és Both Előd vezette hivatalos delegáción kívül – az Európai Űrügynökség (European Space Agency: ESA) által támogatott fiatal űrkutatók is részt vettek. Az új űrgeneráció tagjai több poszter-előadással szerepeltek:
· Apagyi Katinka (Űrállomások műszaki fejlődéstörténete),
· Kerezsi Eszter (Űrszemét és újrahasznosítás az űrben),
· Opitz Andrea (Cassini misszió),
· Hargitai Henrik (Planetológia oktatása Magyarországon) és
· Babcsán Norbert (Hypo-G műhold).
Az 5 magyar fiatal Űr-világkongresszuson való részvételét megelőzte az ESA Noordwijki központjának (ESTEC) megtekintése. A mintegy 220 kiutazó európai hallgatóval ismertették Európa jelenlegi és a következő tíz évre szóló űrkutatási projektjeit (táblázat). Mindezek mellett megtekintették a műholdtesztelő csarnokokat és az európai Űrexpo kiállítását is. Itt bemutatták azokat a nagyméretű egységeket – Colombus modul és ez Automatikus Szállító Jármű (Automated Transfer Vechicle: ATV) –, amivel az ESA a Nemzetközi Űrállomás (International Space Station: ISS) építéséhez járul hozzá.
Houston a leghíresebb „űrváros”. A város határában helyezkedik el a Johnson Űrközpont, a szívében pedig a kongresszus helyszíne a George Brown Conventional Center. A kongresszus ideje alatt a háromszintes 5 futballpályányi területen egyszerre hat színházteremben és számos előadóban ismertették és vitatták meg az űrkutatás legújabb eredményeit.
A kongresszus első hetében zajlott a fiatal űrkutatók második nagy világfóruma az Űrgenerációs Csúcstalálkozó (Space Generation Summit: SGS). A találkozót az ENSZ égisze alatt működő Űrgenerációs Tanácsadó Testület (Space Generatioan Advisory Council: SGAC) szervezte. A kongresszus második hete a hivatalos megnyitóval kezdődött, amelyen számos űrhajós és a videótelefonos kapcsolat segítségével a Nemzetközi Űrállomás személyzete is jelen volt. A második hét érdekes színfoltjaként minden reggel 8-tól a legnagyobb űrkutatók beszéltek a kiemelt kutatási területekről.
· Hubble űrteleszkóp,
· Nap,
· Mars,
· Extrém körülmények között létrejövő élet kutatása,
· Föld hőmérséklete 2020-ban
szerepeltek előadás címekként. A kongresszussal párhuzamosan zajló Űrkiállítás a George Brown Conventional Center teljes első szintjét elfoglalta, ahol a NASA dominanciája mellett számos űrügynökség képviseltette magát. A kiutazó magyarokat büszkeséggel töltötte el, hogy a magyar űrkutatást – külön megemlítve - a kongresszus akadémiai napján a Brazil és az Ausztrál űrkutatási tevékenységgel azonos szintre az előkelő második vonalba sorolták.
Az ESA oktatási hivatala >a – talán néha a NASA-t is megelőzve – nagy hangsúlyt helyez az egyetemi hallgatók űrkutatásának támogatására. Európai hallgatók minden évben pályázhatnak
· a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation: IAF) konferenciáin való részvételre, illetve
· az Ariane rakéta Francia Guayana-i kilövésére is.
A hallgatók saját tervezésű kísérleteket végezhetnek
· súlytalanságban, a parabolapályán emelkedő-zuhanó ZERO-G repülőgépen, illetve
· a FOTON műholdon is.
Talán kevésbé ismert, hogy a Nemzetközi Űregyetem (International Space University: ISU) is Európában, Strassburgban található, és már van űrdiplomával rendelkező magyar barátunk is, Bakos Ágnes személyében.
A következő IAF konferencia az idén ősszel Brémában lesz. A modern kor a várost Németország űrközpontjává emelte. Itt található a világ legmagasabb ejtőtornya, amiben a mintegy 100 méteres szabadesés alatt űrbeli súlytalanság állítható elő. A konferenciára ESA támogatással 400 európai diák utazhat ki. A diákpályázatokat április 30-áig kell beküldeni. A jelentkezés feltételeit a www.estec.esa.nl/outreach/iaf/ honlapon találja meg az érdeklődő. A németországi Hanzaváros leginkább a mesebeli Brémai Muzsikusokról ismert. Velük a sikeres pályázó a városháza mellett személyesen is találkozhat.
Megvalósítás alatt álló
projektek
Tervezési fázisban
lévő projektek
Űreszköz neve
Feladat
Űreszköz neve
Feladat
Integral
Röntgencsillagászat
BepiColombo
Merkúr kutatás, leszállással
SMART-1
Elektronsugaras rakétameghajtás
GAIA
Galaxisunk 3 dimenziós csillagtérképe
Rosetta
Üstököskutatás, leszállással
LISA
Gravitációs hullámok
Mars Express
Mars kutatás, leszállással
NGST
Új generációs Űrtávcső
Herschel
Infravörös csillagászat
Solar Orbiter
Napkutatás
Planck
Kozmikus háttérsugárzás
Eddington
Naprendszeren kívüli bolygókutatás
Double Star
Föld mágneses terének kutatása
STEP
Súlyos és tehetetlen tömeg ekvivalenciája
18 jegy pontossággal
COROT
Naprendszeren kívüli bolygókutatás
SMART-2
Téremissziós elektronsugaras rakéta
Microscope
Súlyos és tehetetlen tömeg ekvivalenciája
15 jegy pontossággal
Venus Express
Vénusz kutatás
Kontinensünk fiataljai is segíthetik az Aurorát
Az ESA 2003-as pályázatai az egyetemista korosztálynak
II. Űr-világkongresszus
Európai Űrügynökség
Űrgenerációs Tanácsadó Testület
ESA oktatási hivatala
Nemzetközi Űregyetem
Az ESA tudományos programjainak hivatalos honlapja