Az ESA oktatási részlege meghirdette a YES-3 programot, amelybe magyar egyetemi hallgatók is bekapcsolódhatnak.
A javaslatok leadási határideje: 2006. október 20. (Aki egy héttel előbb leadja, annak javaslata az október 12-13-i, Patrasban tartandó hallgatói űrtudományi konferencián is megvitatásra kerülhet.)
(Forrás: www.hso.hu)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A YES a Young Engineers' Satellite (Fiatal Mérnökök Műholdja) rövidítése. A programmal az ESA elsődleges célja az utánpótlás-nevelés.
A most induló harmadik programban több mint 50 egyetem 450 hallgatójának adják meg a lehetőséget, hogy egy valódi űrkísérletben próbálják ki magukat.
Amellett, hogy a fiatal kutatók, hallgatók lehetőséget kapnak egy műhold megépítésében való aktív részvételre, a legjobbak számára a munka a jövőt is megalapozhatja. Az ESA felé közeledő Magyarország szempontjából is igen fontos, hogy a programra magyarok is minél nagyobb számban jelentkezzenek. Az ESA tagországain kívül csak Csehország, Kanada, Magyarország és Románia hallgatói vehetnek részt a programban. Kérjük az érdeklődő hallgatókat és oktatókat, hogy mindenképpen olvassák el a pályázati felhívás szövegét (Word dokumentum) a Magyar Űrkutatási Iroda honlapján, s a hírt egyetemükön is terjesszék.
Az első YES 1997-ben indult. A hallgatók akkor egy 350 kg tömegű mesterséges hold megépítésében vettek részt. A YES-2 „eredménye” jövő szeptemberben startolhat. Célja egy újszerű, a műholdak visszatérését a rakétahajtőművek helyett kábel segítségével megoldó eljárás kikísérletezése. Az ESA-orosz Foton-3 kísérlet keretében az 250 km magasan repülő, ott „pórázáról” eleresztett visszatérő egység (egy 5 és fél kg-os, gömb alakú kapszula, neve: Fotino) landolását 5 km-es magasságtól ejtőernyő segíti majd.
Mit kínál az ESA 2006-ban?
Young Engineers\' Satellite (ESA)