Az ESA újabb parabolarepülési kampányára európai egyetemisták – köztük akár magyarok – csoportjai pályázhatnak a súlytalanságban elvégzendő kísérleteikkel.
Az Európai Űrügynökség (ESA) ismét, ebben a formában immár harmadik alkalommal pályázatot hirdet egyetemi vagy PhD hallgatók számára, hogy egy speciálisan erre a célra átalakított Airbus A300-as repülőgép fedélzetére kísérleteket javasoljanak. A gép olyan módon repül, hogy három alkalommal egyenként 30 parabolaívet ír le, amelyek során 20-20 másodpercig súlytalanság lép fel a belsejében.
A Fly Your Thesis! (kb. repítsd a diplomamunkád) fantázianevű akcióba mesterképzésben és doktori (PhD) képzésben részt vevő hallgatók csapatai is jelentkezhetnek, az ESA teljes jogú tagállamaiból és az együttműködő államokból – köztük Magyarországról is. (Az esetleges magyar pályázók már az előkészítés szakaszában mindenképp vegyék fel a kapcsolatot a Magyar Űrkutatási Irodával!) A pályázó csapatoknak 2010. július 12-ig kell regisztrálniuk az ESA Oktatási Irodáján, a program honlapján keresztül (ld. cikkünk alján). Itt a kutatási terv vázlatát is be kell küldeni, valamint egy oktatótól vagy kutatótól támogató levelet is kell szerezni. Ettől az évtől bizonyos feltételek mellett orvosi jellegű kutatóprogramokkal is lehet pályázni.
A bírálók a 20 legjobb csapatot választják ki, akiknek azután részletesen ki kell dolgozniuk a kísérletüket, egy tudományos témavezető irányításával. A következő szűrőn legfeljebb 4 csapat jut majd át. Őket egy 2011 februárjában esedékes munkakonferencián választják majd ki az ESA egyik központjában. A diákok további felkészülés után, 2012 tavaszán a franciaországi Bordeaux-ban vehetnek részt és kísérletezhetnek a parabolarepüléseken. A résztvevő csapatokat as ESA szakmailag (szakértői segítséggel) és anyagilag is támogatja (utazás és szállás, konferencia-részvétel, esetleg a kísérleti berendezés építési költségeinek egy része).
Korábban szerepelt az ESA egyik diák-parabolarepülési kampányában a magyar Űrsör csapat. Bár az utolsó pillanatban felmerült műszaki probléma miatt az eredetileg tervezett kísérletüket nem tudták elvégezni a repülőgép fedélzetén, a résztvevők végigcsinálták a felkészülést, és a súlytalansági repülés során segítettek más kísérletek végrehajtásában.
Kapcsolódó cikkek:
Repülő diplomamunka – 2010-ben is
Repülő diplomamunka
„Körülöttem mindenki vigyorog”
Kapcsolódó linkek:
Fly Your Thesis! - a pályázás részletei (ESA)
Magyar Űrkutatási Iroda