Az Európai Űrügynökség egy felhívást tett közzé a közelmúltban, melyben az ügynökség tevékenységének teljes spektrumában várja az új, innovatív űrküldetésekre vonatkozó elképzeléseket.
A rövid javaslatok beadási határideje október 4.
A kiírás érdekessége az, hogy nem csak kutatóintézetek, egyetemek, űripari cégek, illetve azok dolgozóinak ötleteire kíváncsiak, hanem bárki – ahogy a kiírás fogalmaz, a tagállamok „tudós polgárai” (citizen scientists) – adhat be pályázatot, javaslatot! A javaslatokat az ESA új OSIP (Open Space Innovation Platfrom) platformján keresztül várják, mely a határidőkkel, a feldolgozással és az értékeléssel kapcsolatos kritériumokat is tartalmazza.
Ahogy Jan Wörner, az ESA főigazgatója fogalmazott, a sikeres Space19+ űrminiszteri találkozó után itt az ideje elvetni az új programokra vonatkozó döntések magjait. Lényeges hangsúlyozni, hogy a javasolt programok területei nincsenek korlátozva, azaz nem kell követniük azokat az irányokat, amelyeket a már futó, illetve elfogadott programok kijelöltek. Ugyanakkor a javaslatoknak összhangban kell lenniük az ESA Közgyűlése által az ügynökség részére adott mandátumokkal.
(Kép: ESA)
A tervek szinte bármilyenek lehetnek. Kereshetnek választ régóta megválaszolatlan kérdésekre, úgy, ahogy az ESA ExoMars Trace Gas Orbiter próbál választ adni arra, hogy mik a jellemzői a metán kibocsátásának a vörös bolygón. Természetesen új űrbe jutási (indítási, meghajtási) módokat és módszereket is lehet javasolni és kipróbálni. Valahogy úgy, ahogy azt a Space Rider küldetés teszi. Az ESA rövid kiírása itt olvasható. Aki pedig komolyan gondolja, az látogasson el ide – már csak egy hét maradt! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A legnagyobb költségvetés
Wörner nem indul...
Ötleteket várnak az ESA jövendő űrküldetéseihez (ESA)