Délnyugati szomszédunk lesz az Európai Űrügynökség (ESA) következő teljes jogú tagja.
Szlovénia 2024. június 18-án írta alá az ESA-egyezményhez történő csatlakozásáról szóló megállapodást. A ratifikációt követően Szlovénia lesz az űrügynökség 23. tagállama. (Mint emlékezetes, az előző, 22-edik csatlakozó épp hazánk volt, még 2015-ben.)
Az ESA párizsi központjában tartott ünnepségen a megállapodást a Szlovén Köztársaság miniszterelnöke, Robert Golob, valamint az ESA részéről Josef Aschbacher főigazgató írta alá. Az ünnepségen más kormányzati tisztviselők, az ESA és a szlovén űrszektor képviselői is részt vettek. (Kép: ESA, S. Corvaja)
Szlovénia 2008 óta dolgozik együtt az ESA-val, amikor az ESA európai együttműködő állama (ECS). Ezt 2016-ban a társult tagság követte, 2020-ban pedig egy új, megerősített társulási megállapodást kötöttek az űrügynökséggel. Ez tartalmazta azt a rendelkezést, amely szerint Szlovénia a megállapodás 2025-ös lejárta után kérheti az ESA-tagságot.
Az elmúlt években Szlovénia egy folyamatosan növekvő űrágazatot épített ki, amely több mint 40 kis- és középvállalatból áll. Ezek közül néhányan az űrtevékenység több területén is vezető szerepet töltenek be, beleértve a földmegfigyelést, az innovatív technológiák és új anyagok fejlesztését.
Jelenleg három szlovén műhold kering a Föld körül. Közülük a leginnovatívabb az ESA Vega-C rakétájával 2022-ben felbocsátott Skylabs Trisat-R műhold, amely az űrtechnológiák miniatürizálásában játszik jelentős szerepet. A Jožef Stefan Intézetnek az emberes űrrepülési programmal, a súlytalanság körülményeihez való alkalmazkodással kapcsolatos kutatómunkája keretében Planicában ESA-kutatóintézetet hoztak létre. Itt található a három centrifuga egyike, amelyek az ESA rendelkezésére állnak kutatási célokra.
Szlovénia 2023-ban elkészítette a nemzeti űrstratégiát, amelynek mottója: Kicsi a Földön, nagy az űrben. A cél az űrkutatás és általában innováció nagyobb mértékű kereskedelmi hasznosítása, ami hozzájárulhat a gyorsabb gazdasági fejlődéshez, a zöld és digitális átálláshoz, valamint a fenntartható fejlődési célok eléréséhez.
Szlovánia számára a teljes jogú ESA-tagság előnyökkel és új lehetőségekkel, valamint további kötelezettségekkel jár a finanszírozás terén. Megnyitja a kaput a szlovén űrszektor szereplőinek részvétele előtt olyan programokban, amelyekben eddig nem tudtak részt venni, mint például az űrtudomány és az űrtechnológia. A tagság azután lép hivatalosan is érvénybe, amikor a szlovén kormány lezárja a ratifikációs folyamatot, és az ezt tanúsító okiratot letétbe helyezi a francia kormánynál. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
ESA-tagság: szerződés aláírva!
GYORSHÍR: A Parlament törvénybe iktatta ESA-csatlakozásunkat
A kis Szlovénia első két műholdja
Bővülő ESA
Szlovénia aláírta a csatlakozási megállapodást (ESA)