Kicsit csökkenő költségvetéssel kezdi ezt az évet az Európai Űrügynökség (ESA).
Az ESA főigazgatója, Josef Aschbacher a hagyományoknak megfelelően sajtótájékoztatóval kezdte az új évet, amelyen beszámolt a szervezet előtt álló feladatokról és a terveikről. Idén kerül sor az ESA legfelsőbb döntéshozó szervének, a miniszteri tanácsnak az ülésére, amelyet háromévenként tartanak. A helyszín november 26–27-én a németországi Bréma lesz. Aschbacher meg van győződve arról, hogy a tagállamok támogatni fogják a költségvetés jelentős növelésére vonatkozó javaslatot az elkövetkező hároméves időszakra. A miniszteri tanácsülésen a tagállamok döntik el, hogy milyen programokat és milyen szinten finanszíroznak az ESA által felajánlott csomagból.
Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója. (Kép: ESA)
A január 9-ei tájékoztatón elhangzott, hogy az ESA 2025-ös költségvetése 7,68 milliárd euró, ami 1,4%-kal marad alatta a 2024-es 7,79 milliárdnak. A költségvetés mintegy kétharmada közvetlenül a tagállamok hozzájárulásaiból származik, a többi pedig az Európai Bizottságtól, az EUMETSAT szervezettől, továbbá egyéb közös programok keretében érkezik. A legnagyobb befizető tagállamok közül három, Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság 2025-re számottevően csökkentette az ESA tevékenységéhez való hozzájárulását 2024-hez képest. A változásokat nemzeti politikai döntések vagy ezen országok befizetéseit használó programok ütemezése okozza.
A tagországok közül a három legnagyobb befizető Franciaország (21,3%), Németország (18,8%) és Olaszország (15,8%). Magyarország a Görögországéval és Írországéval összemérhető 20,7 millió eurós hozzájárulásával (0,4%) a kisebb tagállamok közé tartozik. (Forrás: ESA)
Aschbacher megemlítette, hogy egyes országok, különösen az Egyesült Királyság, a közeljövőben növelhetik finanszírozásukat. A britek 2024-ben csaknem 450 millió euróval járultak hozzá az ESA programjaihoz és működéséhez, de a költségvetés jelenleg csak 320 milliót biztosít 2025-ben. Várható, hogy a következő hetekben kedvező költségvetési döntések születnek, s így a teljes idei költségvetés kissé emelkedik majd, az év végére kicsit közelebb kerülve a 8 milliárd euróhoz.
Az ESA 2025-ös költségvetésének tématerületek szerinti megoszlásából látható, hogy a vezető programok a földmegfigyelés (33,6%), a navigáció (12,5%) és a távközlés (10,6%). Bár sokan azt hiszik, hogy az ESA alapvetően egy tudományos kutatásokkal foglalkozó szervezet, ez az egyébként minden tagállam számára kötelező program csupán a költségvetés 8,5%-át használja fel. (Forrás: ESA)
A novemberi miniszteri tanácsülésre készülő javaslatok részletei most még nem ismertek. A csomag valószínűleg magában foglalja majd a már folyamatban lévő projektek és kezdeményezések folytatásához szükséges finanszírozást, beleértve a kereskedelmi teherűrhajó-program második szakaszát, valamint új európai rakétafejlesztéseket. Az ESA várhatóan finanszírozást fog igényelni az Apophis kisbolygó 2029-es meglátogatását célzó RAMSES űrszonda megépítéséhez és elindításához. Aschbacher a tájékoztatón nem árulta el, hogy mekkora költségvetést kér az ESA-tagoktól a programok végrehajtására. A legutóbbi, 2022-es miniszteri tanácsülésen a tagállamok három év alatt 17%-os költségvetés-növekedést és inflációs kiigazítást biztosítottak az ügynökségnek.
Aschbacher kifejtette, hogy Európának fokoznia kell befektetését az űrtevékenységbe. Az összes országban tapasztalható nehézségek ellenére mindenki elismeri, hogy az űr stratégiai fontosságú Európa országai számára. Megjegyezte, az ESA költségvetése csak körülbelül egyharmada a NASA költségvetésének, az Amerikai Űrhaderő és más katonai ügynökségek pedig még többet költenek.
Az éves költségvetési számok időbeli alakulását mutató grafikonról kiderül, hogy a NASA és az Amerikai Űrhaderő egyenként is háromszor-négyszer akkora összegből gazdálkodik, mint az ESA. (Forrás: ESA)
A 2025-re várható jelentős események közül a főigazgató előadásában többek közt megemlítette, hogy a szervezet idén ünnepli fennállásának 50 éves évfordulóját, új (23-adik) tagországként ez lesz Szlovénia első teljes éve az ESA-ban. Tíznél több új küldetést terveznek indítani, miközben 40-nél is több előkészületei folynak. Készül és várhatóan az első negyedévben publikálják az ESA 2040-ig szóló stratégiáját megfogalmazó dokumentumot.
Josef Aschbacher és az ESA igazgatói évindító sajtótájékoztatójának felvétele a szervezet párizsi központjából. (Forrás: ESA / YouTube) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
16,923 milliárd
Elkezdik a RAMSES előkészületeit
Európai mozaik – 2024. május
Szlovénia a 23-adik
Újabb ESA-születésnap
Beszámoló Josef Aschbacher évnyitó tájékoztatójáról (Space News)