Az európai műholdas helymeghatározó rendszerből jószerével már csak a műholdak hiányoznak. December 20-án megnyílt Fucinóban a két majdani földi irányítóközpont egyike.
A Galileo műholdrendszer előfutáraként eddig két kísérleti űreszközt indítottak (GIOVE-A és -B). A rendszer kipróbálásának első fázisa (In-Orbit Validation, IOV) a remények szerint jövő augusztusban kezdődik, a már a végleges konstellációba szánt négy műhold közül az első kettőnek a pályára állításával.
A Rómától 130 km-re keletre fekvő fucinói központ ünnepélyes megnyitása előtt egy héttel adták át a Galileo egyik földi követő- és vezérlőállomását, a svédországi Kirunában. Most a rendszer központjára került sor. Pontosabban csak az egyikre, hiszen a másik München mellett, a németországi Oberpfaffenhofenben lesz. A központ(ok) (Galileo Control Centre, GCC) feladata a műholdak működésének követése, irányítása, a navigációs üzenetek előállítása, egy globális földi állomáshálózat segítségével. A két központ között megosztják majd a feladatokat, de a Galileo folyamatos működésének biztosítása érdekében, szükség esetén bármelyikük át tudja venni a teljes irányítást, ha a másik központban váratlan zavar lépne fel. Az IOV fázisban Németországból irányítják majd a műholdakat, az olasz központ pedig a navigációs szolgáltatás biztosításáért felel. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy a folyamatos mérésekből számítják a műholdak pályáját, s a műholdak által lesugárzott navigációs üzenetek itt készülnek. Az egyes műholdak fedélzetén levő pontos atomórákat is innen szinkronizálják.
A légifényképen a Piero Fanti Űrközpont, Fucino, L'Aquila, Olaszország. (Kép: ESA / Alenia Spazio / Telespazio)
Az olasz Galileo-központ a világ legnagyobb műholdas kommunikációs állomásán, Fucinóban kapott helyet. Az 1963-ban megnyitott állomáson több mint 90 (!) antenna működik, 370 ezer négyzetméteres alapterületen. Az állomást kereskedelmi műholdüzemeltető cégek, mint pl. az Inmarsat is használják. Természetesen egy sor ESA űreszközt is innen irányítanak, többek között a GIOVE-B tesztműholdat. A helyszín kiválóan alkalmas a rádiós távközlésre, mivel nagy kiterjedésű, sík területen fekszik, a körülötte levő magaslatok pedig leárnyékolják a földi forrásokból származó zavaró rádió-interferenciát. A helyszín ideális tulajdonságainak kialakulása két évezredre nyúlik vissza, végső soron még az ókori rómaiaknak köszönhetik. A medencét kitöltő tó nagy részét ugyanis Claudius császár idejében kezdték el lecsapolni egy csatornával. Az ókori mérnöki csúcsteljesítményként számon tartott munkát végül csak 1875-ben fejezték be teljesen, amikor a tó utolsó maradványa is eltűnt innen.
(Kép: ESA)
A Galileo irányítóközpont építése 2007-ben indult, a fucinói állomást üzemeltető Telespazio vezetésével. A két GCC működéséért a Spaceopal nevű olasz-német vegyesvállalat felel majd.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Lassan készül, mint a Luca széke
Megkezdte a jelsugárzást a GIOVE-B
Galileo irányítóközpont Fucinóban (ESA)