Az európai navigációs műholdrendszer első darabja másodmagával startol egy Szojuz rakétával, a tervek szerint október 20-án.
A Galileo rendszer kipróbálási szakaszában (In-Orbit Validation, IOV) négy űreszközt állítanak 23 222 km magas pályákra. Az első műholdpár egyik tagja szeptember 7-én landolt Francia Guyanában egy Antonov szállítógép fedélzetén. A repülőtérről a műholdat rejtő klimatizált konténer teherautón utazott tovább Kourouba, ahol meg is kezdték a startelőkészületeket. A Szojuz ST-B hordozórakétán és a rajta elhelyezett Fregat-MT végfokozaton osztozó másik Galileo holdat is csomagolják már, hamarosan az is Dél-Amerikába indul.
Az első Galileo műholdat szállító repülőgép Rómából érkezett Cayenne-be. (Kép: ESA)
Az orosz hordozórakétának az október 20-án esedékes start lesz a bemutatkozása a kouroui űrközpontban. Az erre a célra felépített startállás az európai Ariane-5 rakéták indítóhelyétől 13 km-re található. (Az első Szojuz és Fregat már júniusban megérkezett ide Oroszországból.) Az IOV fázis két következő műholdja ugyaninnen, ugyanilyen rakétával, jövőre állhat pályára. Ha minden jól megy, az elkövetkező évek során még 26 Galileo műhold követi ezeket, mire teljesen kiépül az Európai Unió és az Európai Űrügynökség közös navigációs rendszere.
A műhold a Thales Alenia Space olaszországi üzemében épült. (Kép: ESA / S. Corvaja)
A Galileo műholdakat egy-egy európai országból – köztük Magyarországról – kiválasztott gyerekekről fogják elnevezni. A gyermekrajzpályázat jelenleg folyik, a munkák beküldési határideje november 15. Az első két IOV műhold neve egy belga fiú után Thijs, egy bolgár lány után pedig Natalia lesz. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Éjjel-nappal dolgoznak a két Galileo műholdon
Szojuz Kourouban: kulcsátadás
Európai gyerekek nevei hódítják meg a világűrt
Thijs és Natalia
Az első Galileo IOV műhold érkezése Francia Guyanába (ESA)