Floridából pályára állt az európai hely- és időmeghatározó műholdrendszer legújabb két tagja.
A helyszín a Cape Canaveral támaszpont, az időpont helyben még szeptember 17-ére esett, magyar idő szerint már 18-án 0:50-kor volt. Idén április után ez volt a második és egyben (valószínűleg) az utolsó eset, hogy az akut európai hordozórakéta-hiány miatt kialakult helyzetben a műholdak legyártatásáért és felbocsátásáért felelős Európai Űrügynökség (ESA) az amerikai SpaceX magánvállalattól volt kénytelen megrendelni az indítást. A Galileo kiépítésének folyamatában ez volt a 13-adik start (L13).
A Falcon-9 rakéta felemelkedése az újabb két Galileo műhoddal. A rakéta B1067 jelű első fokozata 22-edik alkalommal repült, most is rendben visszaérkezett az Atlanti-óceánon úszó, Just Read the Instructions nevű platformra. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
Míg a Falcon-9 első fokozata most, mintegy 8 és fél perccel a start után leszállt, addig az áprilisi Galileo indításkor (L12) a SpaceX még nem szerezte vissza az akkor felhasznált rakétafokozatát. Azóta sikerült úgy optimalizálni a pályára helyezés folyamatát, hogy ezúttal maradt elegendő hajtóanyag az irányított visszatéréshez szükséges manőverekhez.
Az Európai Bizottság által finanszírozott, az Európai Unió Űrprogramügynöksége (European Union Agency for the Space Programme, EUSPA) Galileo navigációs műholdrendszer két új képviselője (Galileo FOC FM26 és FM32) közepes magasságú (kb. 23 ezer km) Föld körüli pályáról sugározza majd navigációs rádiójeleit, hasonlóan az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ és a kínai Beidou rendszer tagjaihoz. Az űreszközök megjelölésében az FOC betűk a Full Operational Capability sorozatra utalnak. Ez a Galileo műholdak első teljes kiépítését adják. A sorszámok ellenére a mostani kettő volt összességében a 31. és 32. pályára állított Galileo hold, ha a még 2011-ben felbocsátani kezdett korai négy IOV (In-Orbit Validation) műholdat is beleszámítjuk. (Az FOC-kből még hat van hátra a továbbiakban, utánuk a második generációs Galileo holdak ideje jön el a rendszer frissítése folyamatában.)
A hónap elején az EUSPA közölte, hogy rendben lezárult az áprilisban felbocsátott előző két űreszköz beüzemelése, így azok szeptember 5-én hivatalosan is csatlakoztak a navigációs jeleket sugárzó aktív konstellációhoz. Rodrigo da Costa, az EUSPA igazgatója szerint az üzembe helyezett két új műhold megerősíti a Galileo pozícióját a világ legpontosabb helymeghatározó rendszereként. A most indított példányokra ugyancsak néhány hónapos tesztüzem vár majd. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Két Galileo hold Falcon-9 rakétával
Ibolyántúli Mars
A második pár európai Galileo hold a SpaceX rakétájával (Spacefligjht Now)