Vörös riasztást adtak ki Chile déli részén a Villarrica vulkán március 3-i kitörése után. Több ezer lakost kellett kitelepíteni a környező területekről.
A chilei katasztrófa-elhárítási szervezet (ONEMI) kérte az űrfelvételek gyors rendelkezésre bocsátásával segítő nemzetközi egyezmény (International Charter Space and Major Disasters) aktiválását. Ennek keretében az ESA (Európai Űrügynökség) és a DLR (Német Űrkutatási Központ) összefogott, hogy a Sentinel-1A műhold radarfelvételeinek felhasználásával és feldolgozásával kimutassák és illusztrálják a vulkán felszínének változásait. Az alábbi hamisszínes képen két, a Sentinel-1A-val február 20-án és március 4-én készült felvételt hasonlítottak össze.
(Kép: Copernicus data / ESA / German Remote Sensing Data Center, DLR)
A változásokat a normalizált változásindex (NCI, Normalised Change Index) és néhány statisztikai számítás alapján tudták kimutatni és vizualizálni. A rózsaszín és a kék területeken történtek a radarjelben változások, melyek a felszín változására utalnak. A szürkével megjelenített felszíneken nem történtek kimutatható elmozdulások.
A Sentinel-1A, az európai Copernicus program első műholdja világszerte monitorozza a tektonikailag vagy más tényezők miatt aktív területeket 12 naponta ismétlődő lefedettséggel, így rendkívül alkalmas olyan felszíni változások kimutatására is, amilyeneket például vulkánkitörések okoznak. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Pályán a Sentinel-1A
Mozgásvizsgálatra kész a Sentinel-1A
Radarkép a Napa-völgybéli földrengésről
A nyughatatlan szupervulkánok
Műholdak is segítenek a Fülöp-szigeteken és Kolumbiában
Villarrica kitörésének hatása a Sentinel-1A radarképe alapján (ESA)
Villarrica (Global Volcanism Program)
International Charter Space and Major Disasters