Szeptember 15-17. között Athénben rendezték a Nemzetközi Űrtechnológiai Konferenciát (ICST), amelyen a résztvevők az űrtudományok és az űrtechnológia változatos témaköreiben ismertették legújabb kutatási és fejlesztési eredményeiket.
A konferencián a legjelentősebb űripari cégek és kutatóintézetek is részt vettek. Hazánkból az Európai Űrügynökség (ESA) ESEO (European Student Earth Orbiter) műholdját fejlesztő magyar hallgatói csoportokat 4 fő képviselte. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék Űrkutató Csoportjának szakmai támogatásával zajló munkájuk eredményeit ismertették.
Gubicza Ágnes fizikus hallgató az ESEO Langmuir-szondás kísérletének tudományos szerepéről beszélt „Investigation of cosmic ray variations due to ionospheric irregularities” című előadásában. Az ultraibolya sugárzás élő szervezetekre gyakorolt hatásáról Goldschmidt Gergely informatikus és egészségügyi mérnök hallgató tartott előadást („In situ biodosimetric experiment for the ISS EXPOSE platform”). A két tudományos munka a Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézettel, illetve a SOTE Biofizikai és Sugárbiológiai Intézetével való együttműködés keretein belül zajlik.
Két technológiai témájú előadás is elhangzott: Váradi Zsolt villamosmérnök PhD hallgató „Power subsystem for small satellites with unified operational mode controller” és Trunk Milán villamosmérnök hallgató „Centralized Overload Handling for Satellite Power Subsystem” címmel ismertette az ESEO műhold elektronikai fejlesztésének egy-egy fontos lépését.
A hallgatók által ismertetett tudományos kísérletek és fejlesztések a 98107 számú PECS szerződés keretein belül valósulnak meg.
Kocsis Gábor
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
BME HVT Űrkutató Csoport
Műholdépítő fiatalok
Műholdépítés közben
Sugárzásmérő műszer az ESEO (European Student Earth Orbiter) műhold fedélzetén
Az ESEO műhold központi energiaellátó rendszere
ICST honlap