Megérkeztek a magyar TRITEL-SURE dózismérő rendszer első mérési adatai a Nemzetközi Űrállomásról.
Mint ahogyan arról már korábban hírt adtunk, október végén újabb magyar fejlesztésű sugárzásmérő eszköz jutott fel a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére. A tér valamennyi irányában közel egyenletes érzékenységgel rendelkező műszert a Progressz M-17M teherűrhajó juttatta el az ISS-re. A Zvezda modulhoz történő dokkolást követő hatodik napon került sor a TRITEL háromtengelyű dózismérő teleszkóp telepítésére és bekapcsolására az európai Columbus laboratórium Európai Fiziológiai Moduljában (EPM). A TRITEL részegységei közvetlenül a – hasonló fizikai elven működő, de csak két irányban érzékeny, egy-egy félvezető teleszkópot tartalmazó – DOSIS kísérlet mellett foglalnak helyet, így összemérésre is lehetőségünk nyílik. A kieli Christian Albrechts Egyetemen fejlesztett DOSIS/DOSTEL kísérletnek – a TRITEL kísérlethez hasonlóan – része egy szilárdtest nyomdetektorokat tartalmazó csomag is.
A Progressz M-17M startja Bajkonurból, 2012. október 31-én. (Kép: RSC Enyergija)
Az előzetes terveknek megfelelően Kevin Ford űrhajós november 9-én adatletöltést hajtott végre a TRITEL műszeren. A letöltött adatokat ezt követően ellenőrzés és tudományos kiértékelés céljából a Földre továbbították. A műszer belső állapotait leíró (idegen szóval housekeeping vagy HK) adatok alapján az eszköz megfelelően működik. A mérési adatok részletes kiértékelése megkezdődött.
TRITEL detektor egység és központi egység a Nemzetközi Űrállomás Columbus moduljában. (Fotó: NASA / ESA, 2012. november 6.)
A TRITEL-SURE kísérlet eddigi legfontosabb eseményei (közép-európai idő szerint):
2012. október 31.
2012. november 6.
2012. november 9.
A TRITEL-SURE kísérlet az Európai Unió 6. Keretprogramjának terhére meghirdetett SURE program keretében (RITA-CT-2006-026069), a műszer fejlesztése és megépítése pedig a 98057-es számú ESA PECS együttműködésnek köszönhetően valósult meg. Külön köszönet illeti a BL-Electronics Kft. munkatársait a műszer elektronikai fejlesztésében végzett munkájukért.
Hirn Attila Kapcsolódó cikkek:
09:41: A Progressz M-17M startja Bajkonurból
14:33: A Progressz M-17M dokkolása az ISS Zvezda moduljához
15:52–17:03: A 28 VDC PPS tápegység telepítése és beüzemelése (ez a tápegység látja el árammal a TRITEL-t)
17:18–18:05: A TRITEL dózismérő rendszer telepítése és beüzemelése (bekapcsolás időpontja: 17:59)
19:00: TRITEL előzetes adatletöltés
MTA EK Űrdozimetriai Kutatócsoport
Újabb magyar fejlesztésű műszer indul a Nemzetközi Űrállomásra
Elindult a Progressz M-17M
DOSIS-3D
Újra AEKI-hegemónia a Nemzetközi Űrállomáson