Új név, megújuló és kibővített tartalom, a hagyományok megtartása – ezekkel a szavakkal lehet a legtalálóbban jellemezni a május 7-9. között Sopronban megrendezett konferenciát.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Geodéziai és Geofizikai Intézete (GGI) közös kezdeményezésére, a Nyugat-magyarországi Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar társszervezésével 2015. május 7-9. között Sopronban került sor a Magyar Űrkutatási Fórum 2015 konferenciára. A rendezvény kiemelt szakmai és anyagi támogatója a SES Astra, a világ vezető műholdas távközlési vállalata volt.
A legrégibb hagyományokkal rendelkező hazai űrkutatási szakmai rendezvény idén új nevet kapott. Az Ionoszféra- és Magnetoszféra-fizikai Szemináriumok 1972-ben éppen Sopronban kezdődött sorozatában ez már a 29. alkalom volt, de az előadások és poszterbemutatók által felölelt témakörök bővültek. A név és a tartalom megújításának célja az volt, hogy minél szélesebb körű bemutatkozási lehetőséget teremtsenek a magyar űrkutatás és az űripar szereplői számára, továbbá az egyetemistákat és a doktoranduszokat még jobban bevonják a kutatómunkába. Magyarország ebben az évben válik az Európai Űrügynökség (ESA) teljes jogú tagjává. A fórum hozzájárult a meglevő szakmai kapcsolatok erősítéséhez, új együttműködések kialakításához, az ESA-tagsággal összefüggő feladatok támogatásához, és elősegítheti az eredményes pályázati tevékenységet.
A május 7-9. között megtartott rendezvény helyszíne az MTA CSFK GGI épülete volt. A Magyar Űrkutatási Fórumot Török Ádám, az MTA főtitkára nyitotta meg. A konferencián összesen 26 plenáris szóbeli előadásra és 22 poszterelőadásra került sor. Nagy hangsúlyt kapott a poszterszekció, a poszterek a konferencia teljes időtartama alatt megtekinthetők voltak, négy időblokkban pedig rövid, 1 perces szóbeli tartalmi összefoglalóknak is időt szorítottak a programban.
A plenáris előadások többek közt az űrfizika, napfizika, geofizika, légkörfizika, meteorológia, űrgeodézia, űrcsillagászat, planetológia témáit érintették. A résztvevők tájékozódhattak ESA-csatlakozásunk folyamatának állásáról, az előttünk álló feladatokról. Alkalom nyílt az űrkutatáshoz, űrtevékenységhez kapcsolódó tudományterületeken, műszaki fejlesztésekben elért hazai eredmények bemutatására, megvitatására. A tudományos programról a Magyar Űrkutatási Fórum 2015 honlapján tájékozódhatnak. Mindenki számára hozzáférhető az elhangzott előadások és a bemutatott poszterek rövid kivonatát tartalmazó kiadvány is.
Almár Iván, a MANT örökös tiszteletbeli elnöke szavaival ért véget szombaton Sopronban a 2015. évi Magyar Űrkutatási Fórum.
A rendezvény szakmai partnere idén a világ vezető műhold-üzemeltetője, a SES Astra volt, amely megbízható és biztonságos műholdalapú kommunikációs szolgáltatásokat nyújt műsorszolgáltatók, telekommunikációs szolgáltatók, vállalkozások és kormányzati szervek számára világszerte.
Kapcsolódó cikkek:
Magyar Űrkutatási Fórum 2015
Sopron és a Fertő radaros műholdképen
Kapcsolódó linkek:
Magyar Űrkutatási Fórum 2015 honlap
Magyar Asztronautikai Társaság
MTA CSFK Geodéziai és Geofizikai Intézet, Sopron