Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott augusztus 13-án Miskolcon az űreszközök fejlesztésével foglalkozó Admatis Kft.
A téma az ESA JUICE űrszondájához szállítandó alkatrészek elkészülése és kiszállítása volt. A rendezvényt Bárczy Tamás, az Admatis Kft. ügyvezetője nyitotta meg, röviden bemutatva az ESA JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) nagyszabású nemzetközi projektet és a projektben résztvevőket, kiemelve a magyarországi részvétel fontosságát. A műszerek fejlesztésében Ausztria, Belgium, Csehország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Olaszország, Lengyelország, Magyarország, Spanyolország, Svájc, Svédország, az Egyesült Királyság, valamint az Amerikai Egyesült Államok és Japán kutatói vettek részt.
A megnyitót követően Veres Pál, Miskolc város polgármestere köszöntötte a sajtótájékoztató résztvevőit, illetve Csöbör Katalin országgyűlési képviselő emlékezett meg a magyar űrkutatásban eredményeket elért szakemberekről. A képviselő asszony elmondta, hogy a kormány kiemelt figyelmet és támogatást biztosít a versenyképességi alapból az űriparnak, azt pedig külön hangsúlyozta, hogy az űrkutatás és az azt szolgáló mérnökképzés egyik központja a Miskolci Egyetem lesz a meglévő hagyományokra alapozva. A sajtótájékoztatón jelen volt még Prof. Dr. Bárczy Pál, a Kft. korábbi ügyvezető igazgatója, aki egyben a Miskolci Egyetem nyugalmazott professzora, illetve Koczák Péter, az Admatis Kft. a projektért felelős menedzsere is. Kovács Zsolt, aki szintén a projekt sikeres kivitelezéséért volt felelős, szakmai elfoglaltságai miatt sajnos nem tudott részt venni.
A projekt előzménye, hogy az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) 2012-ben döntött a Jupiter és jeges holdjainak kutatására induló JUICE űrszonda megvalósításáról, amelynek célja a legegyszerűbben fogalmazva „az élet értelmének”, tehát a víz jelenlétének kutatása lesz. Az űreszköz először a Jupiter körüli pályáról fogja vizsgálni a bolygó légkörét, magnetoszféráját, vékony gyűrűit és holdjait. Ezt követően – illetve az Europa és a Callisto holdak vizsgálata után – a Naprendszer legnagyobb holdja (a Ganymedes) körüli pályára áll, ahol több hónapot eltöltve egyre alacsonyabb pályáról fogja vizsgálni a jeges óriásholdat.
A Ganymedes és az Europa holdak felszíni jégrétege alatt vízóceánok találhatók, amelyekben feltételezhetően az élet kialakulásának feltételei is adottak lehetnek. A küldetés során először kerülhet sor ezek vizsgálatára a Jupiter rendszerében. 2013-ban, európai űrkutató intézetek és egyetemek nagy megmérettetése után került sor a küldetés tizenegy kísérletének kiválasztására. A fedélzeti műszerek között kamerák, spektrométerek, radarberendezés, lézeres magasságmérő, illetve a plazmakörnyezetet vizsgáló magnetométer található meg.
A JUICE építésének fővállalkozója az Airbus, amely Európa vezető űripari vállalata, a kapcsolódó részegységeket pedig több különböző alvállalkozó szállítja be. Kihívást jelentett ezen elemek integrálása, hőtani tervezése és összeépítése, amit az interface felületek kölcsönhatásainak vizsgálata követett. A folyamat rendkívül összetett, a több ezer alkatrész összeépítése, illetve a már összeépített szerkezet együttes vizsgálata igényli a nagyfokú tervezői és kivitelezői precizitást. Az ESA hollandiai ESTEC központjában működő termikus tervező-tesztelő laboratóriumával kialakult kitűnő munkakapcsolat eredményeként az Admatis Kft. a 2019–2020-as években sikeresen bekapcsolódhatott a JUICE bonyolult termikus tesztfolyamataiba is.
Koczák Péter projektmenedzser ismertette az általuk fejlesztett és elkészített űreszközalkatrészek technikai paramétereit, a legnagyobb kihívásokat, amelyeket figyelembe kellett venniük (ugyanis rendkívül erős sugárzási környezetben kell működnie az összes műszernek sok éven keresztül, valamint a termikus hatások is különösen nagy terhelést jelentenek az összes alkatrészre). Az elemek termikus tesztprogramjának megvalósításához a cég csapatának négy komoly űrfeladatot kellett megoldani: három egység – az SWI TRU, az SWI EU és a JANUS MEU egységek – viselkedésének a szimulálására teszthardverek (műtárgyak) tervezése, legyártása és leszállítása volt a feladat, amelyek a repülő hardverrel termikusan és geometriailag megegyező alkatrészek. Feladat volt továbbá az elkészült egységek beépítése a szerkezetbe és részletes, szélsőséges termikus vizsgálatának megkezdése.
A negyedik próbatétel az volt, hogy az eredeti tervekhez képest a JUICE PEP-NU egy pótlólagosan tervezett, analizált, többrétegű fólia alapú, belső-külső borítást kapjon. Ez a „kabát” egy rendkívül speciális polimer anyagból készült, amely az MLI (Multi Layer Insulation) nevet kapta. Ezt az Admatis Kft. tervezte és készítette el. Az MLI igazi high-tech anyagnak számít, jelenleg a cég legújabb űrtechnológiai kompetenciája. Feladata a részegységek között létrejövő hőfluxus csökkentése az elvárt szintre. A tesztekhez és a repüléshez is egy-egy példány készült, utóbbi kiállta a próbát és indulhat a hosszú kozmikus utazásra.
Koczák Péter a műszaki előadás után körbevezette az érdeklődőket a cég laboratóriumaiban, ahol megtekinthették az említett prototípust és az MLI fóliákat a legszigorúbb higiéniai körülmények között. Érdekesség, hogy ezek a fóliakabátok legalább 20 rétegből állnak, amelyek egymásra illesztését és ragasztását a szakemberek a lehető legnagyobb precizitással végezték az erre a célra kialakított „tiszta szobában”. Ennek oka, hogy minimalizálják a bevonatokra kerülő szennyeződéseket, amelyek jelenléte nemkívánatos, mivel nagymértékben befolyásolhatják a kutatások eredményeit. A jelenlegi tervek szerint a JUICE Kourouból, Ariane-5 rakétával indul 2022-ben, és öt gravitációs lendítés (három a Földnél, egy a Vénusznál és egy a Marsnál) után, 2030-ban érkezik meg a Jupiterhez, ahol legalább három évig végez majd méréseket.
Az Admatis Kft. részvételét és a magas technikai felkészültséget igénylő projektben az ESA, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium finanszírozta. Ezzel a programmal mind a cég, mind a város, mind az ország óriási lépést tett a magyar űripar nemzetközi integrációja felé.
A sajtótájékoztató során feltett kérdésekre válaszolva Bárczy Tamás ügyvezető említette, hogy 2026-ig több jelentős nemzetközi projektben vesznek részt, ennek okán hangsúlyozta, hogy nyitottak a vállalkozó szellemű, jól képzett szakemberekre, az Admatis Kft. hosszú életpályamodellt biztosít az itt dolgozó szakembereknek. Továbbá arra a kérdésre, hogy tervezik-e a jövőben magyarországi partnerekkel az együttműködést, egyértelmű igennel válaszolt, de hozzátette, hogy az „űrkvalifikált” minősítést nagyon nehéz megszerezni (a repülőgép-technikai minőségügyi követelmények felett hárommal), így egyelőre külföldi partnerekkel dolgoznak.
Az elért eredményekhez ezúton is gratulálunk és köszönjük a lehetőséget, hogy részesei lehettünk ennek a nem mindennapi élménynek! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ami a Jupiter holdrendszeréből „kifacsarható”: JUICE
JUICE: műszerek magyar részvétellel
Folyhat tovább a JUICE
Bemutatkozik a JUICE
JUICE: kicsinyített antenna a süketszobában
A Cheops és a többiek
Foszforeszkáló műholdak
Magyar fejlesztések a legújabb európai Sentinel műhold fedélzetén
Az Admatis újabb Sentinel műholdakhoz szállít alkatrészeket
Az év exportőre díj űripari cégnek
Miskolcról az űrbe
Sikeres fémhabosítási kísérlet az űrállomáson
Admatis Kft.