Életének 93. évében elhunyt dr. Szabó József nyugállományú repülő vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár.
Pályafutásáról a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának honlapján olvasható megemlékezés, amelyből részleteket idézünk.
Szabó József 1928-ban született a Borsod megyei Szentsimon községben. A karcagi középiskolai tanulmányai után 1947-ben bevonult a hadseregbe, ahol elvégezte a Kossuth Akadémia első repülőtagozatát. 1949. március 14-én avatták alhadnaggyá. 1950–1955 között a Szovjetunió Légierő Akadémiáján tanult, majd ezt követően különböző szintű vezetői beosztásokban dolgozott. Tíz éven át volt a Magyar Néphadsereg repülőfőnökének első helyettese, majd 1988-as nyugállományba vonulásáig repülőfőnöke. Vadászrepülőgép vezetőként közel harminc évig repült motoros és sugárhajtású repülőgépeken, a magyar pilóták közül elsőként kétszeres hangsebességgel MIG-21-essel.
Tudományos tevékenységét az akkori Szovjetunió Légierő Akadémiáján kezdte és 1969-ben már a hadtudomány kandidátusa volt.
Gagarin űrrepülésének hatására autodidakta módon ismerkedett meg az űrdinamika legfontosabb kérdéseivel. 1976-tól részt vett szovjet–magyar űrrepülés előkészítésében, a jelöltek kiválogatásában, a tudományos kutatási program összeállításában, szakértőként tagja volt a Legfelsőbb Állami Bizottságnak.
1989-ben a hadtudomány doktora tudományos fokozatot szerzett és címzetes egyetemi tanári kinevezést kapott. Pályafutása során közel 200 tudományos cikke és tanulmánya jelent meg.
1990-től a Magyar Hadtudományi Társaság alelnöke, 1995-től kilenc éven át elnöke volt. Alapító tagja volt a Magyar Asztronautikai Társaságnak (MANT) és 1994-től a Magyar Tudományos Akadémia IX. osztály mellett működő Hadtudományi Bizottságnak.
Dr. Szabó József, az egyesület tiszteleti tagja előadást tart a Magyar Asztronautikai Társaság 2015. évi közgyűlésén. (Kép: MANT)
Sok más mellett kutatta a magyar és a nemzetközi repülés történetét és fejlődését. Az évek során szerzett tapasztalatai alapján arra az elhatározásra jutott, hogy nyugdíjazása után az egyetemi oktatásban vesz részt. Tanított űrdinamikát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, az Óbudai Egyetemen és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, valamint jogelődeinél. Rendszeresen részt vett a repüléssel és űrrepüléssel kapcsolatos társadalmi jellegű feladatokban. Népszerűsítette a katonai repülést és az űrrepülést, erősítette annak hírnevét, hozzájárult a repülés és az űrrepülés széles körben történő megismertetéséhez.
Dr. Szabó József emlékét megőrizzük! Kapcsolódó cikkek:
Gondolatok az első holdraszállás 40. évfordulóján
Ember és világűr – emlékezés egy évfordulóra
Az első magyar űrrepülésre emlékezve
Táguló határok – könyvbemutató
Johannes Kepler megrökönyödne