Idén is lesznek űrvonatkozású elődások a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által szervezett gazdag programban.
A gyakorlatban 1997 óta, hivatalosan 2003-tól minden évben megemlékeznek 1825. november 3-áról, amikor gróf Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét ajánlotta fel a tudós társaság megalapítására. Az MTA idei teljes programsorozatáról az eseménynaptárban érhető el részletes információ. Mi most a Szegő Károly tiszteletére tervezett emlékülésre, valamint egy tudomány-népszerűsítő előadásra szeretnénk felhívni az érdeklődők figyelmét. Mindkettő helyszíne az MTA székházának (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.) 1. emeleti Díszterme lesz.
Lunar Gateway űrállomás. (Fantáziakép: NASA)
November 7-én 18 és 19 óra között Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök (ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriuma) Magyar sugárzásmérő rendszer a Gateway űrállomás védelmében a Hold körül címmel tart előadást.
A Cassini-űrszonda a Szaturnusznál. (Fantáziakép: NASA / JPL-Caltech)
Egy héttel később, november 14-én (hétfőn) 10:00 és 13:05 között kerül sor a Szegő Károly emlékének ajánlott, Magyar részvétel a Naprendszer űrszondás kutatásában című tudományos ülésre. Szegő Károly a magyar űrkutatás ikonikus alakja, a bolygóközi űrkutató közösség nemzetközileg elismert tagja volt. Az előadás-sorozat neki állít emléket, feltárja a magyar kutatók szerepét a Naprendszer űreszközökkel való kutatásában,
egy-egy előadásban bemutatva azokat. Szó lesz a belső helioszférától kezdve az üstökösökön át a Jupiter és a Szaturnusz környezetéig egy sor izgalmas területről és eredményről, amelyekhez Szegő Károly is tevékenyen hozzájárult. Az előadók az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és az Atommagkutató Intézet munkatársai lesznek.
A Magyar Tudomány Ünnepe eseményeit nem csak a helyszínen, hanem élőben (majd utólag felvételről) az MTA YouTube-csatornáján is meg lehet tekinteni.
Kapcsolódó cikkek:
Magyar műszerek Hold körüli pályán
Szegő Károly (1943–2022)