Jelentős volt a magyar részvétel Európa legrangosabb kisműholdas konferenciáján.
Az ESA CubeSat Industry Days egy 2013-ban indult rendezvény, mely lehetőséget biztosít a CubeSat ágazat szereplőinek, hogy testközelből ismerjék meg a legújabb fejlesztéseket, technológiákat, üzletet kössenek, és meghallgassák, vagy megosszák egymással kutatásaik, fejlesztéseik, küldetéseik és tudományos kísérleteik eredményeit. A legutóbbi rendezvény 260 vállalattól mintegy 800 résztvevőt számlált. Az idei még ennél is nagyobb szabású volt, és jubileumi hangulatát annak köszönhette, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) tíz éve kezdett IOD (In-Orbit Demonstration) küldetésekbe.
A konferencia magyar résztvevői
A konferencia egyik magyar résztvevője a C3S Kft. űripari vállalat volt. Frey Balázs fejlesztőmérnök az energiaellátás megbízhatóságát és hosszú távú stabilitását meghatározó, az ECSS (European Cooperation for Space Standardization) irányelveknek megfelelő, saját fejlesztésű EPS (Electric Power Subsystem) alrendszerekről beszélt, melyek két C3S küldetésben jelenleg is kiválóan működnek. Ezt az ESA General Support Technology Programme (GSTP) keretében megvalósult RadCube műholdnak eddig két évnyi, valamint a VIREO küldetésnek közel félévnyi működési adatai támasztják alá. Milánkovich Dorottya projektmenedzser előadása az Orbital Whereabout Locatorról (OWL), a jelenleg TRL8 szinten lévő alrendszerről szólt, amely az ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) programja nyílt pályázatának keretében valósult meg, és amely CubeSatokra szerelve a felbocsátást követően lehetővé teszi – többek között – a műhold helyzetének azonnali megállapítását és követését. Az OWL demonstrációs küldetésére a tervek szerint 2023 novemberében kerül sor.
Frey Balázs előadása a C3S saját fejlesztésű EPS alrendszeréről. (Képek: Dr. Mezőhegyi Gergő, C3S)
A 6. ESA CubeSat Industry Days másik magyar résztvevője a kiállítóként szereplő Sagax Communications volt. A cég a legkorszerűbb rádióelektronikai megoldásait űrös védelemmel, teszteléssel és méréssel, valamint tudományos kutatásokkal foglalkozó szereplők számára forgalmazza. A kiállítás látogatói elektromágneses szimulációs, analógjel-kiegyenlítő, széles sávú és magas frekvenciájú többcsatornás analógjel-digitalizáló, adatgyűjtő és -generáló, valamint offline, valós idejű digitálisjel-feldolgozó megoldásaikkal ismerkedhettek meg.
A 2023. szeptember 12–14. között megrendezett esemény részletes programja itt található. (Forrás: C3S Kft. közlemény) Kapcsolódó cikkek:
VIREO: startra kész a magyar műhold
Hamarosan indul a következő magyar műhold!
A RadCube köszöni, jól van!
Tíz éves a C3S (1. rész)
Tíz éves a C3S (2. rész)
Bemutatkozik a Sagax
A Sagax úttörő fejlesztése