Idén ősszel is folytatódik a MANT és a BME előadás-sorozata. Most egy októberi és egy novemberi alkalmat ajánlunk. A témák: kisműholdas sikerek és űrbeli sugárdózismérés.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) hagyományos Űrkorszak szemináriumait idén ősszel Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatásával rendezik. A szervezők tisztelettel meghívják az érdeklődőket két következő eseményükre. Az előadások helyszíne a BME V1 épületében a Neumann-tárgyaló (cím: 1111 Budapest, Egry József u. 18., C213 terem). Az előadásokat beszélgetés követi.
2023. október 26-án 16–18 óra között Dudás Levente tart előadást Egyetemről Föld körüli pályára – kisműholdas sikerek a BME-n címmel. Húsz-harminc éve még nehezen tudtuk elképzelni, hogy egyetemi hallgatók műholdat készíthetnének. Azóta azonban a Műegyetemen több sikeres kisműholdprojekt is bizonyította, hogy ez lehetséges. Az előadó az űriparban és űrkutatásban dolgozók következő generációját a szakmára felkészítő műhely egyik vezető személyisége, maga is az első magyar műholdat, a Masat-1-et létrehozó egyetemista csapat tagja volt. Milyen eredményeket ért el a BME ezen a területen és milyen lehetőségek rejlenek a kisműholdak egyetemi fejlesztésében? Megtudhatjuk a MANT–BME Űrkorszak szeminárium következő alkalmával, október 26-án (csütörtökön) délután a BME-n.
Egy veterán űrkutató tarisznyájából. 2023. november 2-án (csütörtökön) 17–19 óra között lesz Apáthy István előadása és azt követő beszélgetés. A magyar űrkutatás egyik legkorábbi és eddigi leghosszabb, máig tartó sikertörténete a sugárdózisméréshez kapcsolódik, amelynek zászlóshajója a KFKI, ma Energiatudományi Kutatóközpont. A széles körben ismert Pille dózismérő mellett más sugárvédelmi eszközök és űrszondarészegységek is készültek itt. Az előadó a MANT tiszteleti tagja, Gábor Dénes-díjas kutató, a második generációs Pille dózismérő rendszer főkonstruktőre és számos más berendezés tervezője. Hogy jutott el a mikrometeorit-kutatástól az űrdózismérőkig és hány éve jár biciklivel dolgozni Csillebércre?
Kapcsolódó linkek:
Magyar Asztronautikai Társaság