Leszálltunk a Holdon! Armstrong és Aldrin landoltak a Hold felszínén!
T + 102:45:43
Time Magazine különkiadás 1969. július 20.
Emlékszünk? „Mielőtt ez az évtized véget ér, embert juttatunk a Holdra...” És mostantól már mindez nem csak szándék, nem csak elhatározás, hanem valóság. Pár másodperce érkezett a történelmi rádióadás Neil Armstrongtól:
Az Apollo-11 teljesítette a küldetés nagyobbik részét, leszállt a Holdon. A hihetetlenül izgalmas leszállás után embert szállító űrhajó áll a Holdon, utasai jól vannak. Most már a holdfelszíni tevékenységhez készülnek. Ezekben a pillanatokban éppen a biztonsági startot készítik elő – ha bármilyen váratlan probléma támadna, azonnal tudniuk kell startolni –, majd aludni mennek az űrhajósok. Sajnos egyelőre nem tudjuk, hogy pontosan hol áll a Nyugalom Bázis – amely elnevezés egyébként Armstrong találmánya, még sohasem használták ezt a kifejezést a gyakorlások során és nem volt ilyen a műveleti tervben sem –, hisz a leszállás egy több kilométer kiterjedésű, az esetleges hibákkal is kalkuláló leszálló ellipszisben történt. Hogy hiba volt, és nem pontosan az ideális leszállóponton – azaz az ellipszis közepén – értek le, az biztos, hiszen maga Armstrong jelentette korábban, hogy „kicsit hosszabbak lesznek”. A választ talán akkor fogjuk megtudni, amikor Collins elrepül majd a leszállóhely felett és távcsővel megpróbálja megtalálni barátait, bemérve a helyszín koordinátáit is.
Mi, a holdutazás nézői, hallgatói pedig végre lélegzethez juthatunk és elmerülhetünk valamilyen egyetemes diadalérzetben. Ha a Holdra képesek voltunk leszállni, vajon milyen probléma lesz képes az utunkba állni? Győztünk, leszálltunk, a mai nap a világtörténelem legnagyszerűbb napja!
Béla Dancsó
Kapcsolódó cikkek:Népszava, 1969. július 21. Ember a Holdon!
Amerika ma leszállt a Holdon. A néhai Kennedy elnök kilenc évvel ezelőtt győzte meg az Egyesült Államok Kongresszusát, hogy hódítsák meg a Holdat, mert a kihívások viszik előre Amerikát, a lehetetlenül nehéznek látszó feladatok viszik előre a világot. Életre hívták az Apollo programot, holdűrhajót és holdrakétát konstruáltak, az űrrepülőterükön külön holdi indítóállásokat építettek, az egész űrprogramjukat a holdraszállásnak rendelték alá. Most pedig learatták ennek az erőfeszítésnek a sikerét, tegnap este Kennedy álma valóra vált. Neil Armstrong és Buzz Aldrin űrhajósok három napnyi utazás, majd még egy napnyi Hold körüli keringés után leváltak a Michael Collins által vezetett parancsnoki űrhajóról és fékezőhajtóművüket begyújtva leszálltak a Hold felszínére. Houston, itt a Nyugalom Bázis. A Sas leszállt. – ezzel a rádióüzenettel vált ténnyé: Ember a Holdon!
Kilenc év gigászi erőfeszítése, tengernyi mérnök, rengeteg pénz kellett e csúcsteljesítmény végrehajtásához, de megérte. A modern kor elhozta az ember első űrrepülésének csodáját és ez a mostani űrexpedíció feliratkozott a történelemkönyvekben Gagarin hőstette mellé. A cél a Nyugalom Tengere volt, egy megfelelően sík terep, ahol baj nélkül le tud szállni a holdkomp, a kis négylábú űrhajó, amelynek kizárólag az a dolga, hogy levigyen két embert a felszínre, majd vissza is hozzon onnan. De a visszaúton remélhetőleg elhoznak néhány kisebb darabot a Holdból. A leszállás ugyanis nemcsak annak demonstrálás, lesz, hogy képes az ember simán leereszkedni a szerelmesek romantikus éjjeli díszletének számító holdtányéron, hanem az űrhajósoknak ki is kell szállnia, hogy méréseket végezzenek és mintákat hozzanak haza. A mintákat pedig tudósok hada veheti kezelésbe, hogy megpróbálják kivallatni a Hold titkát, honnan jött, miből van, milyen öreg. A tudomány már a leszállással is profitált, de a mintákkal még többet profitálhat, az USA most kitett magáért, sőt, az egész emberiségért. Annyi vietnámi vér, levert diáklázadás, megalázott néger után végre valami jót is adtak a világnak.
Dancsó Béla
– Houston, itt a Nyugalom Bázis. A Sas leszállt.
– Vettem Nyugalom Bázis – nyugtázta a bejelentést Charlie Duke, a CapCom.
– Rögzítjük, hogy lenn vagytok a talajon. Egy csomó fickó elkékült miattatok. De már újra kapunk levegőt. Nagyon köszönjük.
Holdra szállunk!