Az oroszok által tervezett Millimetron többek között arra is alkalmas lehet majd, hogy az esetleges asztromérnöki tevékenység jeleit találjuk meg vele.
A tervek szerint 2015-ben elkészülő Millimetron 12 m átmérőjű vevőantennával fog rendelkezni. Milli- meg szubmilliméteres tartományban dolgozva és a világűrben keringve VLBI-ként (Very Long Base Interferometer) is használható lesz. Méghozzá egyes elképzelések szerint különösen finom felbontásának köszönhetően a nagy galaxisok középpontjában található féreglyukak utáni kutatásra éppúgy, mint az úgynevezett asztromérnöki tevékenység jeleinek keresésére. Ezt az elvi lehetőséget a Millimetronnal kapcsolatban Kardasov már az 1990-es évek végén felvetette (mint ismeretes, ő dolgozta ki a hipotetikus civilizációkat a felhasznált energiamennyiség alapján besoroló Kardasov-skálát több mint negyven évvel ezelőtt).
Az 1960-as évektől kezdődően több sikertelen keresést is végrehajtottak az asztromérnöki konstrukciók egy sajátos formája, a Dyson-szféra után, amely lényegében az adott csillagot körülvevő fénykollektorok sűrű felhőjéből állna, és amely a rövid hullámú fény jelentős részét elnyelve infravörös fényt sugározna ki. Vagyis annak a gondolatnak, hogy az esetleges rádió- vagy lézerjelek mellett az idegen civilizációk által létrehozott, nagyon nagy méretű tárgyak után is érdemes kutatni, vannak előzményei. Másfelől viszont az sem elképzelhetetlen, hogy éppen a Millimetron hoz majd áttörést. Kapcsolódó linkek:
A cikk forrása
A Millimetron leírása
Kardasov javaslata