Elképzelhető, hogy teljesen máshogy kellene keresni az esetleges idegen civilizációk jeleit, mint ahogyan eddig tettük. Ugyanis a jelküldésnek mindig vannak költségei.
Egy most közzétett tanulmány szerint, melynek a Gregory Benford - James Benford - Dominic Benford kutatóhármas a szerzője, eddig rendszerint ki nem mondva bár, de egy olyan, „önzetlen civilizáció” modelljével dolgoztunk, amely nem sajnálja az időt és energiát arra, hogy hosszú ideig folyamatosan működő jeladót üzemeltessen. A keresési stratégiáink is ehhez igazodtak. Kapcsolódó linkek:
A szerzők szerint azonban minden civilizáció csupán véges idővel és véges erőforrásokkal rendelkezik, tehát még ha elvileg hajlandóak lennének is egy olyan altruista cselekedetre, mint amilyen a folyamatos jelsugárzás, emellett biztosan lennének más, nem kevésbé önzetlen célok, melyek megvalósításának szintén vannak költségei (és melyek versengenek az üzenetküldéssel a források felhasználásában). Vagyis ha egyáltalán belevágnak, akkor érdemesebb nem célzottan és csupán rövid időre jeleket sugározniuk, hiszen ez jóval olcsóbb.
Amennyiben viszont így van, akkor a jelenlegi keresési módszerek már csak azért sem hatékonyak, mert túlságosan rövid ideig figyelünk egy-egy térrészt, és így esélyünk sincs észrevenni a csupán rövid ideig tartó, költséghatékony jelet.
Ami persze korántsem támadhatatlan érvelés. Egyfelől ugyanis a földi történelemből is ismerünk olyan eseteket, amikor az ember az ésszerűnek tűnő gazdasági megfontolásokkal ellentétesen cselekszik. A fentebbi logikát követve akár amellett is érvelhetnénk, hogy biztos nem léteznek piramisok, mert nagyon drágák és nagyon hosszú ideig tartana a megépítésük, miközben az egyiptomiaknak nagyon is szűkösek az erőforrásaik.
Másfelől az, hogy vannak költségei egy üzenetküldésnek, nem azonos azzal, hogy ezek nagyon magasak. Egy olyan projekt, amely messze meghaladja egy magánember anyagi lehetőségeit, esetleg elhanyagolható tétel lehet egy állam számára. Vagyis legalább elvileg elképzelhetőek olyan civilizációk is, amelyek bátran megengedhetnek maguknak egy „kozmikus világítótornyot”, és innentől kezdve kérdés, hogy miért nem látjuk ennek nyomát. Mert mégis a szerzőhármasnak van-e igaza, vagy pedig mert nem is léteznek idegen civilizációk.
Vagy esetleg valami teljesen más okból.
Költségoptimalizált SETI - az eredeti cikk