A Fermi-paradoxon egyik lehetséges megoldása az, hogy miként a földi körülmények között, úgy a világűrben sem valósulhat meg exponenciális növekedés, állítja két amerikai kutató.
Enrico Fermi 1950-ben azt vetette fel, hogy ha léteznének idegen civilizációk, akkor azoknak már itt kellene lenniük. Jacob D. Haqq-Misra és Seth D. Baum a Pennsylvania State Universityről most úgy gondolják, hogy az embert a Földön az újabb területek meghódítására leginkább az exponenciális népességnövekedéssel járó erőforrás-szűkösség vette rá. Az exponenciális növekedés azonban – miként mi is tapasztalhatjuk – hosszú távon nem tartható fenn. „A technikai [civilizációval rendelkező] ETI-kkel kapcsolatban azzal a feltételezéssel szoktunk élni – írja a szerzőpáros –, ugyanúgy fedezik fel és hódítják meg a Galaxist, mint ahogy az ember a Földet. Ez a terjeszkedés ki nem mondva bár, de exponenciális növekedési mintázatot tételez fel, amely ez egész Tejútrendszer kolonizációját eredményezi”. Pontosabban csak eredményezné, mert a fentebbiek szerint a valóságban azonban nem működhet a dolog.
Ami persze nem zárja ki, hogy mondjuk a hipotetikus idegen civilizációk önreprodukcióra képes űrszondáit keressük akár a Naprendszeren belül; továbbá azt sem, hogy a csillagmérnöki tevékenység legalább elszórtan előforduló jeleit. Ugyanekkor viszont nincs értelme arra számítanunk, hogy galaxisunk be van népesítve. Vagyis lehetséges ugyan, hogy léteznek más értelmes fajok, de – eddigi tapasztalatainkkal összhangban és Jacob D. Haqq-Misra meg Seth D. Baum szerint – biztosan nem nyüzsögnek ott mindenütt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Fermi-paradoxon kedd este az MR1-en
Egy lehetséges megoldás a Fermi-paradoxonra