Jill Tarter, a SETI egyik legismertebb kutatója azért kezdeményezte a SETIQUEST-et, hogy minél több embert lehessen bevonni. Kérdés, hogy ennek milyen hatása lesz.
A SETIQUEST web site egyfelől nagy mennyiségű, a hipotetikus idegen civilizációk utáni kutatással kapcsolatos adatot tesz mindenki számára hozzáférhetővé (és így akinek kedve van, az megpróbálhat javítani pl. a jelkereső szoftver algoritmusán); másfelől ha valaki citizen scientist (ez némi leegyszerűsítéssel amatőr tudóst jelent), és mondjuk vizuális módszerekkel akar ígéretes anomáliákat találni, akkor ezt is megteheti. A cél mindent egybevetve „megcsapolni a globális [emberi közösségi] agyat” és tudást.
Az ötlet persze egyáltalán nem új: már a NASA is jó ideje – és a SETI-kutatókat jócskán megelőzve – tart fenn külön oldalt a potenciális „citizen scientistek” bevonására. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy a „nyílt forráskód”, az adatok szabad hozzáférhetősége és a szoftverfejlesztőket meg amatőr tudósokat megcélzó megoldások csak szükségesek, de nem elégségesek. A nyílt forráskódú szoftverfejlesztések világában is számtalanszor megbukik egy-egy ígéretesnek tűnő kezdeményezés, mivel nem sikerül elég fejlesztőt bevonni. És bár nekem személy szerint tetszik az ötlet, leginkább arra számítok, hogy minden marad a régiben, mert éppen ezen a területen mindig is jobban elmosódtak a határok a „hivatásos” meg az „amatőr kutatók” között, és ennek megfelelően könnyebb volt bekapcsolódni. Vagyis aki akart (és megfelelő tudása is volt hozzá), az eddig is megtehette. Kapcsolódó linkek:
SETIQUEST
NASA weblap a citizen scientistek számára