A héten mutatták be az augusztus végén indított legújabb európai meteorológiai műhold első felvételét. A színes kompozit felvétel a felhőrendszerek drámai szerkezetét láttatja. Az MSG-1 felvételének érdekessége, hogy szinte napra pontosan 25 évvel az első európai meteorológiai műhold - a Meteosat-1 - indítása után készült, hisz a Meteosat-1 1977. november 23-án került pályára.
A csatolt november 28.-i felvétel nagyon plasztikusan mutatja az afrikai és a dél-amerikai kontinens növényzettel fedett és sivatagos vidékeit, valamint a hóval, jéggel fedett területeket és a felhőket. Az új MSG-hold (amely egy család első tagja) egyébként már köszönő viszonyban sincs elődeivel. A legfontosabb technikai különbségek az alábbiak: Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
* 12 csatornás felvételezés (szemben a korábbi hárommal).
* Negyedóránkénti letapogatás (szemben a korábbi félórás gyakorisággal).
* Sokkal több földi vevőállomás, különösen Afrikában.
(Az új időszámításra egyébként már maga a név - MSG - is utal, hisz az a Meteosat Second Generation, azaz Meteosat Második Generáció elnevezést takarja.)
Az MSG műhold jelenleg a 10 fok keleti geostacionárius pozícióban található, ahol még mindig tesztelés alatt áll. Amennyiben a vizsgálatok sikeresen befejeződnek akkor onnan, végleges helyére "repítik át" a műholdat, és megkezdi szolgáltatását az Eumetsat tagok számára. Ekkortól többek között a magyar meteorológusok is használni fogják munkájukban, és valószínüleg naponta találkozhatunk felvételeivel a televízióban.
A közeljövőben végrehajtandó MSG-2 indítást követően már két MSG műhold lesz pályán, melyek közül a használatban lévő a 0 fok geostacionárius pozícióban működik, míg a másik, pályán lévő tartalékként fog 10 fokkal odébb parkolni. Ez utóbbi műholdat csak abban az esetben aktivizálják, ha valami probléma lenne az első példánnyal. Az MSG-3 építése is megkezdődött, de ez, elkészülte után raktárba kerül, és mindaddig ott fog várakozni, amíg valamelyik pályán lévő példány el nem éri a tervezett hét éves élettartamot, vagy meg nem hibásodik.
Boldog szülinapot, Meteosat!
Az első kép az indiai METSAT-ról
Európai Űrügynökség