Remekül működik a NASA SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment) műholdja. A mesterséges hold még szombat délután került pályája, és egyelőre csak pozitív híreket kaptunk róla. A műhold - nem igazán megszokott módon - az Orbital Sciences űripari vállalat Pegasus XL rakétáján, egy repülőgép hasára függesztve startolt. Feladata a Napból érkező elektromágneses sugárzásban felfedezhető apró ingadozások vizsgálata.
A szárnyas hordozórakétát szállító L-1011-es teherszállító óriásgép Cape Canaveral repülőteréről szállt fel január 25.-én, majd a személyzet az Atlanti-óceán felett mintegy 13 000 méteres magasságban repülve (közép-európai idő szerint 21:13-kor) oldotta el a törzs alá rögzített Pegasus-t. A mintegy 16,5 méter hosszú hordozórakéta azután - némi szabadesést követően - begyújtotta rakétahajtóművét és megkezdte az emelkedést. Mintegy 11 perccel később a SORCE (Solar Radiation and Climate Explorer) levált a Pegasus harmadik fokozatáról, majd elérte a keringési pályát. A Pegasus rendszer 1990-es bemutatkozása óta egyébként ez volt a harminckettedik ilyen indítás, egyben a javított, megerősített Pegasus-XL változat huszonkettedik startja. Kapcsolódó cikkek:
Az irányítók néhány perccel az indítás után felvették a kpacsolatot a 122 millió dollár értékű amerikai SORCE műholddal, mely reményeik szerint legalább öt évig fogja tanulmányozni a Nap Földre gyakorolt hatásait.A SORCE 640 km magas pályán kering, naponta 15-ször kerüli meg bolygónkat, miközben folyamatosan méri a napsugárzást. A fedélzetén található öt műszer minden eddiginél pontosabb megfigyeléseket tesz lehetővé.
Röntgen, ultraibolya, látható fény, valamint infravörös tartományban méri a napsugárzást, s apró ingadozásait. Az űrszonda méréseivel követhetővé válik, miként befolyásolja a Nap a légköri folyamatokat, nem csupán a jelenre, hanem a jövőbeli változásokra is vonatkoztatva. A kapott eredményekből megbecsülhetővé válnak akár a hosszú távú klímaváltozások, valamint pontosabb időjárás-előrejelzések elkészítése is lehetővé válik.
Startra kész a SORCE