Az április végén indított amerikai felhőkutató mesterséges hold radarja az első bekapcsolás után 30 másodperccel már használható adatokat szolgáltatott.
A legelső kép egy, a Norvég-tenger felől Grönland irányába haladó viharfrontot örökített meg. Az újdonságnak számító, milliméteres hullámhossz-tartományban működő radar mintegy ezerszer érzékenyebb, mint a hagyományos időjárási radarberendezések. Segítségével felmérhető, hogy egy adott irányban készített metszet mentén milyen a felhőzet szerkezete. Külön meghatározható a kihulló csapadék (eső, hó) mennyisége.
A legelső CloudSat-adatsort (alsó kép) május 20-án vették fel. A horizontális metszeten követhető, ahogy a meleg levegő a hideg fölé kerül. A műhold az ábrán jobbrólbalra mozgott (A-B irány). A piros szín a radarhullámokat erősen visszaverő vízcseppeket (esőcseppeket) vagy jégkristályokat (hó) jelzi. A kék szín vékonyabb felhőzetre utal. Alul a lapos zöld/kék vonal a földfelszínnek felel meg. A függőleges skála 30 km. A felső MODIS-kép, amelyen az A-B irányt bejelölték, 25 perccel a CloudSat áthaladása előtt készült ugyanarról a területről.
Ugyanazon a napon Kelet-Afrika fölött trópusi zivatarzónát örökített meg a CloudSat Cloud Profiling Radar műszere.
A sarkvidéki felhőzetet eddig nehéz volt megfigyelni műholdas távérzékelési eszközökkel, különösen télen, az állandó sötétség idején. Ezen képen egy, az Antarktisz közelében levő viharzóna profilja látható. (Képek: NASA/JPL/CIRA)
A CloudSat kiválóan működik, a szakértők szerint már ezek az előzetes adatok is biztatók. A felhőzetet többé nem csak egy síkban „láthatjuk”, hanem mélységben is feltérképezhetjük. A radar csak a leghevesebb zivatarzónákon nem hatol át. A folyamatos észlelések sorozata megkezdődött, de a műszerek pontos kalibrálása még kb. 9 hónapig tart.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Felhőfigyelő műholdpáros
Kettős műholdindítás a klímakutatás jegyében
A CloudSat első képeiről a NASA honlapján