Az argentin SAC-D műholdon repülő amerikai berendezést sikerült beüzemelni, s már el is készítette a világ óceánjainak sókoncentráció-térképét.
Az Aquarius első térképe mindössze bő három hónappal azután látott napvilágot, hogy a műhold pályára állt. A start június 10-én történt, a műszer az ellenőrzések után augusztus 25-én kezdte meg rendszeres méréseit. A későbbiekben a hasonló térképek alapján nem csak a felszíni vizek sókoncentrációjának térbeli, hanem időbeli változásairól is információt kaphatunk. A tengervíz sótartalma a földi klíma szempontjából fontos változó. Kapcsolatba hozható az édesvíz globális körforgásával, és befolyásolja a tengeri áramlásokat.
A tengerfelszín globális sókoncentráció-térképe, idén augusztus 25. és szeptember 11. között, az Aquarius legelső mérései alapján. A színskálán a sárga és vörös színek nagyobb, a zöld és kék kisebb sótartalmat jelöl. (Kép: NASA)
Az itt bemutatott térképről eddig is ismert fő jellemzők olvashatók le. A szubtrópusi övezetben a víznek nagyobb a sókoncentrációja, mivel itt erősebb a párolgás. Az Egyenlítő mentén viszont a gyakori az esőkkel érkező édesvíz felhígítja az óceánok felszíni vizeit. Az Atlanti-óceánban a másik két óceánhoz képest valamivel sósabb a tengervíz. A képet tehát alapvetően a párolgás, a csapadék, emellett a folyókból beömlő édesvíz, az elolvadó jég és az óceáni áramlások alakítják. Az Aquarius célja épp az, hogy összekapcsolja a sókoncentráció-változásokat ezeknek a folyamatoknak a változásaival. A nagy skálájú változások mellett a mérések felbontása lehetővé teszi, hogy egy-egy kisebb kiterjedésű régió jellemzőit is tanulmányozzák. Az Atlanti-óceánba torkolló Amazonas hatására például számottevően csökken a víz sókoncentrációja.
Bár az első adatok biztatónak tűnnek, a pontos mérésekhez még hátra vannak kalibrációs munkák, illetve az eredmények független, földi mérésekkel való ellenőrzései. Ha mindez jól sikerül, az Aquarius hetente megbízhatóan fel tudja majd térképezni az egész Földet, az elkövetkező három éves működési élettartama alatt.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Aquarius
Az Aquarius óceáni sótérképe (Space.com)