Végéhez ért rejtvénysorozatunk, itt a megfejtés és a Természet Világa Európával a világűrben című különszámának utolsó nyertese.
A Természet Világa Európával a világűrben című, a borítólapokkal együtt épp száz oldalas, látványos és minden oldalán színes különszáma novemberben került az újságárusokhoz, 980 Ft-os áron.
A legfontosabb műholdas alkalmazásokkal, például a földmegfigyeléssel, az űrtávközléssel, a navigációval a különszámban önálló cikkek foglalkoznak. Ilyen, a modern mindennapjainkat is érintő alkalmazás a műholdas meteorológia is. Az időjárás és az éghajlat vizsgálata EUMETSAT-műholdakkal címmel Kerényi Judit és Mika János foglalta össze az ESA és az EUMETSAT (az európai meteorológiai műholdak hasznosítását végző szervezet) együttműködésének lényegét, illetve mutatta be az EUMETSAT jelenlegi és tervezett műholdas megfigyelőrendszerét.
A témával kapcsolatban tettük fel kedden újabb, a Természet Világa különszámának ajándékpéldányaiért meghirdetett sorozatunk utolsó rejtvénykérdését. A kérdés így szólt: mióta teljes jogú tagja Magyarország az EUMETSAT-nak? Amint az a különszámban is olvasható, de például az Űrvilág korabeli cikkeiből is megtudható, tagságunk hivatalos kezdete 2009. január 1-jére esett, ekkor lépett hatályba az előző évben megkötött szerződés.
Az EUMETSAT jelenleg működő flottája háromféle műholdat tartalmaz. A geostacionárius pályán levő négy Meteosat hold (Meteosat-7, -8, -9 és 10) mellett két alacsony poláris pályán működő hold (Metop-A és -B) és Jason-2 óceánkutató műhold segíti az időjárás előrejelzését és a klímakutatást. (Kép: EUMETSAT)
Ezúttal is sok megfejtést kaptunk, szám szerint 28-at. Közülük viszont csak alig volt több a helyes, mint a téves. A kérésben a „csavart” láthatóan az jelentette, hogy sokan a szerződéskötés napját adták meg, míg mi a szerződés hatályba lépésének a dátumára voltunk kíváncsiak. A szerencse Tóth Juditnak kedvezett, akinek a Természet Világa Európával a világűrben című új különszáma egy példányát küldjük el postán.
A Természet Világát kiadó Tudományos Ismeretterjesztő Társulat szívességéből a különszámnak összesen öt példányát tudtuk kisorsolni az Űrvilág olvasói között. A sorozat most véget ért. Köszönjük minden olvasónknak az aktivitást, a beküldött megfejtéseket, és még egyszer gratulálunk az öt szerencsés nyertesnek. Kapcsolódó cikkek:
Európával a világűrben
REJTVÉNY: Európa és az időjárás
Magyarország az EUMETSAT tagjává válik
Magyarország az EUMETSAT tagja - lehetőségek
30 éve startolt az első Meteosat
A jövő európai meteorológiai holdjai
MSG-3: új európai meteorológiai műhold indult
Úton a MetOp-B
Elindult a Jason-2