Az utóbbi három évtizedben a felhőzet mintáinak változásai megfelelnek az éghajlati modellek előrejelzéseinek. A változások valószínűleg bolygónk melegedését mutatják.
A felhőzet változásaira vonatkozó műholdas méréseket hosszú távon körülményes alkalmazni, mert eltérő az egyes műholdak pályája és a műszereket sem kalibrálták egymáshoz. Ezért most a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL), a Scripps Oceanográfiai Intézet és a riverside-i Kaliforniai Egyetem kutatói új módszert dogoztak ki az adatsorok egymáshoz illesztésére. Eredményeikről a Nature című folyóiratban számoltak be.
A korrigált adatsorok 1980 és 2000 között a felhőzet nagyléptékű mintázatának olyan változásait mutatták, amelyek összhangban állnak az éghajlati modellek előrejelzéseivel, beleértve a közepes szélességeken előforduló viharok visszahúzódását a pólusok felé, a szubtrópusi száraz zónák kiterjedését és a felhőtakaró teteje legnagyobb magasságának növekedését.
A felhőknek alapvető szerepük van bolygónk energia-háztartásának biztosításában, mert visszaverik a Nap sugárzását, miközben a Föld termikus sugárzását pedig visszatartják. Éppen a felhők energia-háztartásban játszott szerepe, pontosabban ennek tisztázatlansága okozza a legnagyobb bizonytalanságot annak megállapításában, milyen mértékben melegszik fel a Föld az üvegházgázok kibocsátása hatására. A hatások részletes elemzése érdekében a kutatók több éghajlati modellt is használtak, amelyek különbözőképpen vették figyelembe az emberi tevékenység, a vulkánkitörések és más tényezők hatását.
A felhőzet mintáinak három évtizedes alakulása alátámasztani látszik az éghajlati modelleket. (Kép: NASA GSFC)
Megállapították, hogy ha a modellek helytállók, akkor nagyon valószínűtlen, hogy a felhőzet alakulásában megfigyelhető tendenciákat az éghajlat természetes eredetű változásai okoznák. Ehelyett azt látták bizonyítottnak, hogy a vizsgált évtizedekben a változások fő oka az üvegházgázok koncentrációjának növekedése és a vulkáni tevékenység okozta lehűlés hatásának eltűnése volt. Arra számítanak, hogy a felhőzet alakulásában megfigyelt tendencia a jövőben is folytatódik, ahogy egyre nő az üvegházgázok koncentrációja. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Felhős bolygónk
Ciklonpár
Trópusi vihar – most és ötven éve
50 éve kezdődött a műholdas meteorológia
Bolygónk az űrből (4) – Felhőtérkép
A felhőminták hosszú távú változása igazolni látszik a klímamodelleket (LLNL)