Afrikából ezúttal nem az Atlanti-óceán felé, hanem északra, Európa irányába fújt számottevő mennyiségű port a szél.
A NASA Aqua műholdján működő közepes felbontású, képalkotó spektroradiométer (MODIS, Moderate Resolution imaging Spectroradiometer) 2021. június 22-én örökítette meg, amint az észak-afrikai eredetű por a Földközi-tenger fölött Olaszország felé áramlik. (A porfelhő helyzetének naponkénti változása a NASA lent hivatkozott Worldview animációja segítségével tekinthető meg.) A felvételek elemzése alapján arra következtettek, hogy a por Algéria és Mali területéről származik, és egy mezoskálájú konvektív időjárási rendszernek köszönhetően több mint 1000 km távolságig eljutott. A Copernicus légkör-monitorozó szolgálatának előrejelzései szerint a porfelhő a későbbiekben tovább sodródott észak felé.
A NASA Aqua műholdja MODIS érzékelőjével 2021. június 21-én készült felvételen az afrikai eredetű porfelhő a Tirrén-tenger fölött, Szicília és Dél-Olaszország nyugati tengerpartja között kavarog. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
Az erős évszakos szelek évente több tízmillió tonna port fújnak el Észak- és Nyugat-Afrikából, a Szaharából. Bár a porfelhők rontják a levegő minőségét, ám jelentős szerepük van abban, hogy elnyelik, illetve visszaverik a beeső napenergia egy részét, és ezáltal hozzájárulnak a földi éghajlat szabályozásához. Emellett a por vasat és más olyan ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek fontosak a növények és az óceáni fitoplankton számára, ezáltal a porfelhők hozzájárulnak az óceáni és szárazföldi ökoszisztémák tápanyaggal való ellátásához. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Szahara pora
Egy poros nap az óceán fölött
Afrikai por Európában (NASA Earth Observatory)
A NASA Worldview animációja