Az indiai szakemberek újabb és újabb szenzációs bejelentésekkel bizonyítják az ország elkötelezettségét az űrprogram mellett. A legújabb információk szerint India a holdszondával párhuzamosan, visszatérő, és radar-távérzékelő műholdakat is fejleszt.
Az INSAT-3E indítása kapcsán tartott sajtótájékoztatón Madhavan Nair, az indiai űrkutatási szervezet (ISRO) vezetője kijelentette, hogy “az ISRO 18 hónapon belül egy újból felhasználható műholdat fog indítani”. Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a közel 500 kg induló tömegű műholdat alacsony Föld körüli pályára fogják juttatni, majd később visszahozzák a Földre. Hozzátette, hogy “a többször felhasználható műhold tudományos célú kísérleteket fog a Föld körül végezni, majd azok eredményeit visszahozza a Földre”.
Amennyiben a fenti tervek realizálódnak, India egy újabb elit-klubhoz csatlakozik. Ma ugyanis a világűrből eszközt rendszeresen csak az Egyesült Államok, Kína és Oroszország hoz vissza, illetve az ESA-nak (Európai Űrügynökség), és Japánnak volt egy-egy ilyen célú sikeres űreszköze.
Ide tartozó – bár még júniusi – hír, hogy az ISRO belevágott egy mintegy 3,5 milliárd rupiás projektbe, mely a RIDSAT (Radar Imaging Satellite – azaz, radaros képalkotó műhold) megvalósítását célozza. Az elsősorban mezőgazdasági, vízügyi és térképezési feladatokra szánt műhol legkorábban 2006-ban kerülhet pályára, az ország saját fejlesztésű PSLV rakétájával. Optikai távérzékelő műholdat már igen sok ország (így India is) épített, ám radar-távérzékelő holdakat jelenleg csak az ESA, Japán, Kanada, Oroszország és az USA üzemeltet…
Forrás: isro.org, spacedaily.com
Kapcsolódó cikkek:
Újabb európai és indiai távközlési műholdak
Zöld lámpa az indiai holdszondának