Ma 03:42 UTC-kor egy indiai PSLV rakéta indította a hazai ScatSat-1 műholdat, valamint további három mikro- és négy nanoműholdat.
A ScatSat-1 egy kisméretű – 370 kg starttömegű – kombinált meteorológiai, ciklon-előrejelző és -követő műhold, melyet az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) fejlesztett. Az új műhold a korábbi Oceansat-2 feladatait veszi át. (Ez utóbbi műhold 4,5 éves élettartamának végén meghibásodott. Emiatt India jelenleg a NASA ISS-RapidScat eszközétől függ.) Az 5 éves élettartamra tervezett ScatSat-1 adatait az Indiai Meteorológiai Szolgálaton kívül a NASA, a NOAA és az EUMETSAT is fogja használni.
A műhold 720 km magas, 98,2° hajlásszögű, 100 perc keringési idejű pályájáról elsődlegesen a kialakulóban lévő ciklonokat fogja megfigyelni, hogy javítsa az előrejelzések pontosságát. Ehhez fő műszerét, egy 110 kg-os, eredetileg az Oceansat-2-höz fejlesztett szkatterométerét fogja használni (lásd a fotót).
Az eszköz jellegzetessége a közel 1 méter átmérőjű parabolaantenna. A 13,515 GHz-es frekvencián (Ku-sávban) radaros elven üzemelő szkatterométer (szóródásmérő) tulajdonképpen az óceánok feletti szelek irányát (360 fokban, kb. 20 fokos pontossággal) és sebességét (a 3–30 m/s tartományban, kb. 1,8 m/s pontossággal) méri, ezzel a vortex jelenségek vizsgálhatók. A megfigyeléseknek köszönhetően az ázsiai ország 4-5 nappal képes előre jelezni a ciklonok kialakulását.
A ScatSat-1-gyel együtt pályára állt még egy sor mikro- és nanoműhold, köztük csak Algéria részére egyszerre három!
A starthoz a hazai fejlesztésű PSLV rakétasorozat C35 jelű tagját használták. Ez volt a különféle PSLV-k összességében 37-edik indítása, egyben a hatodik idei indiai kozmikus rakétastart. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a következő indiai felbocsátásra decemberben kerül majd sor, amikor a GSLV jelű indiai nehézrakéta állítja geostacionárius pályára a GSAT-18E jelű hazai távközlési holdat. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Óceánkutató műhold Indiából
Szélsebességmérés az űrállomásról
Szélmérők és társaik
A PSLV rakéta startjáról a nyolc műholddal (Spaceflight Now)