A földmegfigyelő műhold startja volt idén a hetedik Indiából, amivel rekordévet zárt az ázsiai ország űrprogramja.
A Resourcesat-2A az indiaiak PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) hordozórakétájával indult Sriharokota szigetéről, a Satish Dhawan Űrközpontból. Ez volt a hordozórakéta-típus 38. repülése, idén már a hatodik. A hetedik 2016-os indiai űrindítást Indiából a nagyobb teljesítményű GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) rakétával hajtották végre. A mostani start december 7-én, magyar idő szerint 5:55-kor történt. A műhold mintegy 18 perccel a felemelkedés után önállósult az alacsony Föld körüli pályán.
Indul a PSLV hordozórakéta XL változata a C36 jelű útjára, rajta az egyedüli hasznos teher a Resourcesat-2A távérzékelő műhold. (Kép: ISRO)
A Resourcesat-2A elsődleges feladata a természeti erőforrások kutatása távérzékeléses módszerrel. Alkalmazási területei a mezőgazdaság, a vízügy, felvételei segítségével figyelik például a talaj szennyeződését és a nagyvárosok beépített területeinek növekedését. Az űreszköz egy sorozat harmadik tagja. A Resourcesat-2 még 2003-ban, a Resourcesat-2 pedig 2011-ben állt pályára. Az új műhold starttömege 1235 kg volt, poláris napszinkron körpályája 827 km magasan húzódik majd a felszín felett. Tervezett működési élettartama 5 év. Fedélzetén három kamerát helyeztek el, amelyekkel a látható és közeli infravörös hullámhosszak tartományában végezhetnek megfigyeléseket.
A Resourcesat-2A két nagy napelemtábláinak egyike kinyitva, még a földi tesztelések során. (Kép: ISRO)
Korábban (2015-ben) legfeljebb öt startot hajtottak végre Indiából egy naptári éven belül. Idén már hétnél járnak, de az év vége előtt újabb már nem várható. Legközelebb január 20. körül csapnak ki a lángnyelvek az első fokozat hajtóműveiből Sriharokota szigetén. Ekkkora tervezik a GSLV rakéta Mk.3 változatának (más néven Launch Vehicle Mark 3, LVM3) bemutatkozását orbitális repüléssel. Hasznos terhe a GSAT-19E távközlési műhold lesz. (A rakétát 2014 decemberében egy szuborbitális repülés alkalmával már kipróbálták.) Ha a teszt sikerrel jár, ez lesz India eddigi legnagyobb tolóerejű működő hordozórakétája.
A PSLV rakéta eddigi 36 sikeres startja során, 1994 és 2016 között összesen 121 műhold állt pályára. Ebbe a számba beleértendők a nagyobb űreszközök mellett a kis CubeSatok is. Mind közül 42 volt indiai, 79 műholdat pedig külföldi megrendelésre indítottak Indiából. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
India erőforráskutató műholdat indított
Végre egy sikeres start Indiából
Hétből az ötödik
Hétből a hatodik
Rekordévet terveznek az indiai rakétáknak
Kész az indiai navigációs műholdrendszer
RLV-TD: az első lépés az indiai űrsikló felé
Húsz műhold egy csapásra
Pályán a legújabb indiai meteorológiai hold
Pályán az indiai ciklon-előrejelző
GYORSHÍR: Sikeres volt az indiai rakéta bemutatkozása
Új indiai nehéz-hordozórakéta
Az indiai Resourcesat-2A műhold startja (Spaceflight Now)