A járvány miatt visszaesett India űrtevékenysége (is), azonban a munka folyik, és az eredmények sem maradtak el.
Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága (COPUOS STS) 2021. április 19–30. között tartotta 58. ülésszakát. A járványhelyzet miatt az ülésszak a szokásos februári időpont helyett áprilisra tolódott, és hibrid formában (nagyobb részben online) tartották meg. Ennek ellenére a küldöttségek több tucat szakmai előadást mutattak be az ülésszak napirendjéhez kapcsolódó és aktuális témákban. Szokás szerint ezek közül néhányat olvasóinkkal is megismertetünk.
Az elmúlt hat évtizedben az indiai hordozórakéták 80-szor indultak a világűrbe. 111 indiai műholdat indítottak, amelyekből 53 jelenleg is működik. Emellett az indiai hordozórakéták 34 ország 342 műholdját is pályára állították. (Kép: UN COPUOS-STS előadás)
Az indiai küldöttség az ENSZ üléseken rendszeresen beszámol az ország űrtevékenységének aktuális helyzetéről, az előző év eredményeiről. Az idei előadást R. Umamaheswaran, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) tudományos titkára tartotta. A járványhelyzet miatt a beszámolási időszakban (2020. március – 2021. március) mindössze három indiai rakétaindítás történt, mindháromszor a PSLV rakétával, kétszer annak DL (C49 és C51 start), egyszer pedig XL változatával (C50 start). A rakéta tavalyi első startjára csak novemberben került sor, amikor a RISAT-2B (EOS-01) radaros távérzékelő műhold mellett kilenc kisebb külföldi űreszköz került pályára. Decemberben a GSAT-12R (CMS-01) kommunikációs műhold indult, majd az idén februári, C51 jelű start során a fő hasznos teher az Amazônia-1 brazil távérzékelési műhold volt, de emellett számos kisebb műholdat is pályára állítottak.
Az elmúlt évben a PSLV hordozórakéta három startja során egy-egy indiai földmegfigyelő és távérzékelési műhold mellett négy ugyancsak indiai diákműholdat állítottak pályára, továbbá elindítottak 23 külföldi műholdat is. (Kép: UN COPUOS-STS előadás)
Folyik az első indiai űrrepülés előkészítése, amelynek eredményeképpen India lehet a negyedik ország (a Szovjetunió/Oroszország, az USA és Kína után), amelyik saját fejlesztésű hordozórakétával és saját űrhajóval juttatja űrhajósát Föld körüli pályára. Az előadásban elhangzott, hogy a Gaganyaan programhoz az összes rendszer tervei elkészültek, építésük folyik, és a tesztelések is elkezdődtek. Az űrhajó első – egyelőre űrhajósok nélküli – repülését decemberre tervezik. Ezt megelőzően tervezik végrehajtani a mentőrendszer kipróbálását, valamint az űrkabin ejtési tesztje során az ejtőernyőrendszer működésének ellenőrzését. Időközben az indiai űrhajósjelöltek az általános kiképzést követően hazatértek Oroszországból, májusban pedig elkezdődik Bangaloréban speciális felkészítésük az űrrepülésre. Eközben folyik a súlytalanságban elvégzendő kísérletek előkészítése is.
Decemberben elindulhat első, űrhajósok nélküli próbarepülésére a Gaganyaan indiai űrhajó. (Kép: UN COPUOS-STS előadás)
Az egyéb eredményekről szólva elhangzott, hogy Ahmedabadban 300 méteres bázistávolságon sikeres kvantumkommunikációs kísérletet hajtottak végre, amelyet az ISRO műholdas kvatumkommunikációs programja előkészítésének és technológia demonstrációjának szántak. A Csándráján–2 orbiter folytatja munkáját a Hold körül, mind a nyolc műszere rendben működik, a gyűjtött adatokat az indiai űrtudományi adatközpont (ISSDC, Indian Space Science Data Center) honlapján tették közzé. Az Astrosat rendkívüli UV-sugárzást észlelt egy 9,3 milliárd fényévre lévő galaxisból, a Mars körül keringő MOM szonda pedig 210 méter felbontású felvételt készített a Phobosról. Végül, de nem utolsósorban a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO, International Maritime Organization) 2020 novemberében a nemzetközi rádiónavigációs rendszer (WWRNS, World-Wide Radio Navigation System) részének ismerte el India műholdas navigációs rendszerét (NavIC).
A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet 2020 novemberében a nemzetközi rádiónavigációs rendszer részének ismerte el India műholdas navigációs rendszerét. (Kép: UN COPUOS-STS előadás)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Indiai eredmények
Indiai tervek
Indiai előadás a COPUOS STS ülésszakán
Indian Space Science Data Center
A COPUOS STS 58. ülésszakán elhangzott szakmai előadások
A Tudományos és Technikai Albizottság 58. ülésszaka (2021. április 19–30.)
ENSZ Világűrbizottság (COPUOS, Committee for the Peaceful Uses of Outer Space)
ENSZ Világűriroda (UN OOSA)