A lassan csordogáló információk szerint a Hayabusa űrszondáról levált MINERVA egység végül tényleg nem érte el az Itokawa kisbolygó felszínét.
Tegnapi hírünkben még csak bizonytalan értesülésekre hivatkozva írtuk, hogy a japán Hayabusa (ejtsd: hájábuszá) szonda által november 12-én az Itokawa kisbolygó felszínére küldött ugráló robot eltűnt az irányítók „szeme elől”. A szonda a talajra érés főpróbájának keretében bocsátotta le a MINERVA nevű, miniatűr, kamerákkal és hőmérőkkel felszerelt szerkezetet. Ez a tervek szerint közelről vizsgálhatta volna a kisbolygó talaját, 15 m-es ugrásokkal haladva a nagyon kis felszíni nehézségi gyorsulással rendelkező égitesten.
A Hayabusa mindössze 55 m-re közelítette meg a kisbolygót, amely körül hetek óta időz. Az anyaszonda kamerájával még látták a távolódó MINERVA-t, sőt rádiókapcsolatba is tudtak vele lépni. Azonban úgy tűnik, hogy sohasem landolt a felszínen, helyette eltávolodott a kisbolygótól. Az eleresztési parancs minden bizonnyal egy olyan pillanatban érkezett, amikor a Hayabusa épp távolodott az Itokawa kisbolygótól. Mivel a szökési sebesség ott csupán 20 cm/s, az alig 60 dkg-os MINERVA könnyedén el tudott „szállni”.
A Hayabusa építése során a MINERVA egyébként az utolsó pillanatban váltotta fel a NASA tervezett négylábú ugráló szerkezetét. Ez utóbbi végül túl nagy (1 kg-ot meghaladó) tömegű és túl drága lett volna, ezért készítését annak idején (2002 novemberében) leállították.
A balszerencsés eset mindenesetre nem hátráltatja a november 19-re és 25-re tervezett talajmintavételt.
Az Itokawa kisbolygó a Hayabusa november 12-i közelítése során. A jobb szélen, a fényes területen kivehető az űreszköz árnyéka is. (Kép: ISAS/JAXA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Hayabusa elengedte az „ugráló szondát”
A Sky and Telescope beszámolója a MINERVA sorsáról