Visszatért a Földre a 2003-ban indult japán kisbolygókutató űrszonda, a Hayabusa mintahozó kapszulája. Maga az űreszköz pár perces késéssel követte, s elégett a sűrű légkörben.
(Kép: JAXA)
A kapszula viszont a terveknek megfelelően földet ért Ausztráliában, június 13-án, magyar idő szerint röviddel délután 4 óra után.
A Japán Űrügynökség (JAXA/ISAS) szondája az első ember alkotta eszköz, amely visszatért a Földre egy kisbolygóról. A Hayabusa 2005-ben – miután körülötte pályára állva tanulmányozta az Itokawa kisbolygót –, elérte az égitest felszínét is. A visszatérő kapszulába talán talajminta is került, bár erről csak később, a kinyitása után tudnak megbizonyosodni. A Hayabusa útját számos, többször végzetesnek látszó technikai nehézség hátráltatta és késleltette, de a jelek szerint végül egyik sem tudott kifogni a japán szakembereken. A 200 millió dolláros űrprogram végén a szénszálas hővédő pajzs és az ejtőernyő is rendben elvégezte feladatát, bár összesen hét évig, a tervezettnél három évvel tovább utaztak a világűrben.
A leszállás utolsó, ejtőernyős fékezést is alkalmazó szakasza. (Fantáziakép: JAXA)
A kapszula 12:51-kor, jó három órával a földet érés előtt vált le a szondáról, amely tovább haladva ugyancsak belépett a légkörbe, de hővédő rendszer híján ott el is égett.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hayabusa: leszállás június 13-án
Hazaúton a Hayabusa
Talán mégis sikerül a hazatérés
Hayabusa: egyre fogy a remény
Hazafelé tart a Hayabusa
Hamarosan hazaindul a Hayabusa
Merre jár a Hayabusa?
Csak 2010-ben térne haza a Hayabusa
Veszélyben a Hayabusa végső célja
Hayabusa: újabb hiba
Most sem járt szerencsével a Hayabusa ... vagy mégis?!
A földközeli kisbolygók törmelékhalmok?
A Hayabusa kapszulája visszatért (Spaceflight Now)