A japán Hayabusa űrszonda által készített első felvételeken a Föld és égi kísérőnk, a Hold látható. Az űrszonda a tervek szerint 2005 nyarán éri el az Itokawa kisbolygót, hogy annak felszínéből mintát hozzon vissza a Földre.
A japán Hayabusa (ejtsd: hájábuszá, eredeti nevén MUSES-C) űrszondát 2003. május 9-én bocsátották fel a Kagoshima Űrközpontból. A szonda célja az 1998 SF36 jelű, tavaly október óta a Nemzetközi Csillagászati Unió határozata értelmében Itokawa nevű kisbolygó tanulmányozása lesz, amiből a tervek szerint mintát is hoz majd az űreszköz. Az aszteroidát hintamanőverek egész sorozata után 2005 nyarán fogja elérni a „Sólyom”. A misszió különlegessége többek közt az, hogy 1976 augusztusa óta nem volt olyan űrszonda, amely anyagmintát hozott volna vissza egy másik égitestről. Akkor a Luna-24 szovjet szonda tért vissza mintával megrakottan a Holdról a szibériai pusztákra. A JAXA japán űrhivatal első kisbolygó-szondája nem száll le az égitestre, de kellőképpen megközelíti ahhoz, hogy a felszínéről port tudjon begyűjteni. Bár a minta tömege várhatóan csak 1 gramm körüli lesz, de ez mégis elegendő ahhoz, hogy a tudósok többet tudjanak meg a kisbolygókról.
A szonda, miután sikeresen végrehajtotta az első hintamanővert, képeket készített a Földről és a Holdról. A Földről készített felvétel idején (május 17.) a szonda 295 000 km távolságban volt bolygónktól. A kép a szonda egyik igen fontos műszerével az Asteroid Multiband Imaging Camera (AMICA) segítségével készült, három felvétel összegzéséből.
A Hayabusa május 16-án és 17-én égi kísérőnket is megörökítette. A két képen jól látható miként kerül egyre közebb a szonda a Holdhoz. A május 16-i képen 710 000 km-re tartózkodott a Holdtól, míg május 17-ére ez a távolság 340 000 km-re csökkent. Ezek a képek is az AMICA-val készültek, az utóbbi felvételen sötét foltként jól kivehető a Mare Moscoviense, vagyis a Moszkva-tenger. (Utóbbit a Luna-3 szovjet szonda fotózta le először, ezért a szovjetek nevezhették el a Földről soha nem látható alakzatot.)
Boros-Oláh Mónika
Kapcsolódó linkek:
A Hayabusa hivatalos honlapja