Sikeresen startolt és napelemeit is kinyitotta a legújabb japán űrkísérlet keretében felbocsátott műhold.
Az új műhold geostacionárius pályára áll majd. Starttömege 5,8 tonna, ami az eddigi legnagyobb japán űreszközzé teszi, de nemzetközi összehasonlításban is méretesnek számít. Két, teniszpályányi felületű (17 × 19 méteres) antennájának kinyitása után a műhold 40 méteres lesz. Arra tervezték, hogy a jövő kommunikációs kihivásainak, a műholdas mobil távközlési eszközök igényeinek eleget tegyen.
A hatalmas antennák lehetővé teszik, hogy a mostaninál alig nagyobb mobiltelefonok egészen a 36 ezer km-es magasságban keringő műholdat használják átjátszóállomásnak. A műhold egyik antennája vételre, a másik adásra lesz beállítva. Egész japán a Kiku-8 „látókörébe” esik.
Ki ne járt volna olyan helyen, például hegyek közt, ahol a hagyományos földi átjátszótornyok nyújtotta lefedettség nem volt megfelelő, mobiltelefonját nem tudta használni. Ugyanez a helyzet a nyílt tengeren. Ha felesleges csevegésre nem is ajánlott, segélykérésre például kiválóan alkalmas a rendszer. Műholdas mobiltelefonálásra persze eddig is volt lehetőség, de sokkal közelebb, alacsony Föld körüli
pályán keringő műholdakkal (Iridium). Ezekből a gyorsan mozgó holdakból egy egész seregnyit kell fenntartani ahhoz, hogy a felszín minden pontjáról mindig elérhető legyen legalább egy. A geostacionárius pálya hátránya a nagy távolság, de egy adott terület ellátásához elegendő egy ilyen hold is.
A Kiku-8 (ETS-VIII) a HII-A hordozórakéta 11. indításával december 18-án közép-európai idő szerint 7:32-kor hagyta el Japánt, pontosabban a Tanegashima űrközpontot. Az űreszköz 27 és fél perccel az indulás után levált a rakétáról. A műhold jeleit nem sokkal később a Santiago (Chile) és Maspalomas (Kanári-szigetek) követőállomásokon vették. Az adatok és képek megerősítették, hogy a két napelemszárny rendben kinyílt és működik. (A kívülállók számára nem túl beszédes kép az egyik napelemszárnyat és az azt tartó rudat mutatja; az előnytelen perspektíva oka, hogy a műholdra szerelt kamera közel a napelemek síkjában van.)
Kapcsolódó cikkek:
Új antenna-technológia
Hullócsillag?
Hajókövető szolgáltatás műholdakkal
Kapcsolódó linkek:
Kiku-8 oldal (JAXA)