Az eddig SELENE néven ismert, augusztusban indítandó japán űreszköz új nevét egy nyilvános pályázatra beérkezett javaslatok közül választották ki.
A Kaguya egy a Hold körül keringő nagyobb és két kisebb egységből áll. Miután a fő egység eléri a Hold környezetét, ott 100 km magas, a pólusok felett elhaladó pályáról vizsgálja majd az égitestet. Az egyik kisebb műhold átjátszóállomásként működik, szerepe az adatok Földre továbbítása lesz. Ennek érdekében erősen elnyúlt, 2400 km magasságig jutó pályára állítják. A harmadik egység szerepe a Hold gravitációs terének feltérképezése lesz.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A SELENE (SELenological and ENgineering Explorer) – új nevén Kaguya – űrszonda HII-A rakétával indul majd a Hold felé, a mostani tervek szerint rövidesen, idén augusztus 16-án. Az Apollo-program óta ez lesz a legnagyobb holdkutató űrkísérlet. A kitűzött célok: a Hold eredetének és fejlődésének kutatása, a Hold jövőbeli hasznosításának előkészítése a felszín összetételére vonatkozó mérési adatok gyűjtésével, a holdfelszín feltérképezése, az elektromágneses és gravitációs tér mérése. A remények szerint a Hold egészéről az eddigieknél is pontosabb és bővebb információkhoz juthatunk majd. A szonda működési élettartamát egy évesre tervezik.
A Holdhoz vagy a Marsra?
Mi lesz Japán 3. holdszondájával?
Kaguya (SELENE) honlap (JAXA)