A Kaguya (SELENE) űrszonda küldetése végén utoljára még egy rövid látványos eseményt produkált.
Az előre tervezett holdi becsapódás időpontja június 10-én magyar idő szerint 20:25 körül volt, a Holdnak a Föld felé eső féltekéjén, a terminátorhoz közel, a sötét oldalon. A jelenség idején a Hold Magyarországról nem, de Japánból (valamint pl. Kelet-Ázsiából, Ausztráliából, Új-Zélandról) észlelhető volt. A kutatók a kirepülő törmelékfelhő földi megfigyelésével újabb információt szerezhetnek a felszín anyagáról. Később – talán a jövő héten induló amerikai Lunar Reconnaissance Orbiter képein – azt az elnyúlt új krátert is megfigyelhetik majd, amelyet a Kaguya ütött a Holdon.
Az európai SMART-1 szonda – amely 2006-ban ugyanígy végezte – annak idején képeket készített a Kaguya becsapódási helyének környezetéről (80° keleti hosszúság, 64° déli szélesség). Ezeket most elemezve, a helyszín egy kráterekkel szabdalt, idős felföld. A mozaikképet 2005 januárjában készült felvételekből állították össze. (Kép: ESA / SMART-1 / Space Exploration Institute/ B. Grieger / B. Foing)
A 2007 szeptemberében indított japán holdszonda többek közt új adatokkal szolgált égi kísérőnk távoli oldalának felszíni összetételéről, lézeres magasságmérőjével térképezte a domborzatot, látványos nagyfelbontású videofelvételeket küldött a Földre. A „kamikaze-akció”, illetve az azt megelőző pályamódosító manőversorozat további célja, hogy kipróbálják, begyakorolják egy későbbi sima leszálláshoz használható eljárásokat. A Kaguya utóda, az ezt is célul kitűző SELENE-2 akár már jövőre útnak indulhat Japánból.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A japán holdszonda új neve Kaguya
A cél: a Hold
Pályára állt a Hold körül a Kaguya
Földkelte, földnyugta
Földfelkelte a japán holdszondáról
Gyémántgyűrű a Hold mellől
Kevés a remény a holdi vízre
A Kaguya a Holdba csapódik (Space.com)
Kaguya honlap (JAXA)