Sikerült megfigyelni egy holdi becsapódást, még ha egy mesterséges úton előidézett eseményt is. A Kaguya szonda becsapódásának földi távcsöves képei.
A Kaguya (vagy más néven SELENE) holdszonda 2007 óta tartó sikeres küldetése a napokban véget ért, és mi más lehetett volna a sorsa, mint oly sok más elődjének: az irányítás becsapódtatta a Holdba. A kutatók úgy döntöttek, hogy amíg a szonda hajtóanyaga teljesen ki nem fogy, a maradékot arra használják, hogy egy meghatározott pontot megcéloznak vele, és a felszínbe csapódtatják a szondát. Ezt használta ki egy másik csapat, az ausztráliai Új-Dél Wales Egyetem kutatói, hogy az Anglo-Australian Telescope-pal megfigyeljék a becsapódás tervezett helyszínét és lehetőleg megörökítsék a pillanatot.
A Kaguya becsapódását a keleti hosszúság 80°24' és déli szélesség 65°30' koordinátákon, egy kráter peremére tervezték, amit végül a távcsöves csapat sikerrel rögzített is.
A becsapódás előtt, alatt és után felvett képsorozat. (Kép: Anglo-Austalian Observatory)
A szonda becsapódása 6400 km/h sebesség mellett történt, ám a vízszinteshez képest mindössze 1°-os szögben. A lapos becsapódás csökkentette a keletkező kráter nagyságát éppúgy, mint a kilökődő anyagfelhőt, ám a golfkocsi nagyságú szonda nagy tömege miatt még így is elegendő volt a megfigyelésre. Az Anglo-Austalian Telescope csapata egy fényes villanásról számolt be, amely a várt időpontban következett be és egy fényképsorozatot mutatott be a nyilvánosságnak, amelyen a becsapódáskor egy fénypont jelzi a felszabaduló energiát az egyik képen határozottan, az utána következőkön pedig egyre halványodó mértékben, ahogy egy ilyen esemény lefolyása egyébként valóban történni szokott.
A Kaguya pontos becsapódási helye a Holdon, az európai SMART-1 szonda korábbi felvételén piros körrel bejelölve. (Kép: ESA)
Az esemény egyébként jó bemelegítés volt a hamarosan startoló Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) kísérletéhez, amikor október táján ez a szonda fog a Holdba csapódni és az eseményt a Hubble-űrtávcső, valamint jónéhány földi távcső is igyekszik majd megfigyelni.
Kapcsolódó cikkek:
A japán szonda a Holdba csapódott