A szigetország eddigi legfejlettebb információgyűjtő űreszköze szombaton állt pályára.
November 28-án, magyar idő szerint 2:21-kor előre be nem jelentett műholdindítást hajtottak végre Japánból, Tanegashima szigetéről, H-2A hordozórakétával. Az űrközpont üzemeltetője, a JAXA japán űrügynökség semmilyen információt nem hozott nyilvánosságra, még az ott működő webkamerát is elfordították, amikor a rakéta felkerült az indítóállásra.
A feltételezések szerint egy optikai érzékelővel és távcsővel ellátott műholdról van szó, amely elsősorban felderítési céllal üzemel majd. Ez lesz a japán kémműholdflotta ötödik működő tagja. Eddig két optikai és két radaros felderítő űreszközt állítottak sikerrel pályára. (A H-2A egy 2003-as balesete során – amely az eddigi 16 rakétaindítás közül az egyetlen kudarc volt – ugyanakkor elveszett egy kémműhold-páros.) Japán azután kezdte kiépíteni műholdas felderítő kapacitását, miután Észak-Koreából 1998-ban ballisztikus rakétát küldtek japán területek felé. Az emlékezetes, idén áprilisban zajlott újabb rakétateszt – az észak-koreaiak szerint műholdindítási kísérlet – után felmerült, hogy infravörös érzékelővel felszerelt műholdra is szükségük volna a japánoknak, amivel a ballisztikus rakéták indítását, az azzal járó intenzív hősugárzást is meg tudnák figyelni.
A szombati start volt idén a harmadik Japánból. Az előzőek során a üvegházhatású légköri gázokat vizsgáló Ibuki, valamint az első japán teherűrhajó, a HTV-1 indult a világűrbe.
Kapcsolódó cikkek:
Információk a megsemmisült japán kémműhold-párról
Kémholdak Japánból
Nem érte el pályáját az észak-koreai műhold
Japán műhold az üvegházhatású gázok megfigyelésére
Úton a japán teherűrhajó
Ötéves űrterv Japánban
Kapcsolódó linkek:
Új japán kémműhold (Spaceflight Now)