Az irányítók feladták, nem tudták működésre bírni a Daichi (ALOS) távérzékelő mesterséges hold elromlott energiaellátó rendszerét.
Mint arról nemrég mi is beszámoltunk, a japán Daichi (korábbi nevén ALOS, Advanced Land Observing Satellite) április végén váratlanul működésképtelenné vált. Abban a cikkben összegyűjtöttük azokat a korábbi írásainkat, amelyek a műholddal, a vele készített űrfelvételekkel és az elért kutatási eredményekkel kapcsolatosak. Most a JAXA japán űrügynökség „megemlékezését” is felidézzük, hiszen a szakemberek május 12-én úgy ítélték, hogy kénytelenek végleg lemondani az űreszközről. A Daichi (ALOS) fedélzetére küldött kikapcsolási parancsról beszámoló közleményhez mellékelték a műhold érzékelői által készített legutolsó felvételeket.
A nagy sikerű japán távérzékelő űreszköz 2006. január 24-én startolt, s valamivel több mint 5 éven át maradt üzemképes. (Eredetileg 3 évre tervezték az élettartamát, amit időközben meghosszabbítottak.) A fedélzeti energiatermelés leállásának okát természetesen tovább vizsgálják, a műholdról még beszerzett adatok segítségével. A program néhány kiemelt eredménye címszavakban:
A Csendes-óceán Alaszka közelében, 2011. április 22-én. Az AVNIR-2 (Advanced Visible and Near Infrared Radiometer type 2) utolsó felvétele. A berendezés látható és közeli infravörös hullámhosszakon készített felvételeket, amelyek alapján a felszínborítást, a növényzetet lehetett vizsgálni.
A PRISM (Panchromatic Remote-sensing Instrument for Stereo Mapping) utolsó felvétele. A térhatású képeket készítő műszer feladata 2,5 m felbontású domborzati modellek előállítása volt.
Csád-tó, Kongó, Afrika, 2011. április 22-én. A legutoljára leállt radarberendezés (Phased Array type L-band Synthetic Aperture Radar, PALSAR) búcsúfelvétele. (Képek: JAXA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
„Virágcsokor” Szomáliából
A Daichi (ALOS) lekapcsolásáról (JAXA)