Az egykori szovjet ballisztikus rakétából átalakított hordozóeszköz november 6-án indult.
A Dnyepr startjának helye a Dél-Oroszországban, az Orenburgi területen fekvő Dombarovszkij (Jasznij) bázis volt. Az időpont november 6-án magyar idő szerint 8:35. A föld alatti rakétasilóból felemelkedő hordozóeszköz ezúttal csupa japán műholdat juttatott alacsony Föld körüli pályára. Közöttük technológiai kísérleti, földmegfigyelő és csillagászati célú űreszközök találhatók.
A Dnyepr rakéta indítása. (Film: Koszmotrasz)
Az elsődleges hasznos teher az ASNARO-1 (Advanced Satellite with New System Architecture for Observation) kísérleti távérzékelő űreszköz volt, amelynek optikai kamerája fél méteres felszíni felbontásra képes. A NEC vállalat által gyártott, eredetileg már 2012-ben indítani tervezett kis méretű (alig féltonnás) műhold az első abban a tervezett sorozatban, amellyel a japánok kormányzati, valamint hazai és külföldi kereskedelmi megrendelők űrfelvételigényeit szeretnék kielégíteni. Mindezt úgy, hogy a kínált felvételek minősége eléri a sokkal nagyobb és költségesebb földmegfigyelő holdak által nyújtottakét. A remények szerint továbbá a japán ipar piacképes terméket állíthat elő olyan országok számára, akik meg szeretnék teremteni saját űrtávérzékelési kapacitásukat.
Az ASNARO-1 műhold. (Fantáziakép: Japan Space Systems / METI)
Az ASNARO műholdak sorozatgyártású komponensekkel, egyszerűsített tesztelési eljárással készülnek, pályájukon autonóm módon működnek. Így igyekeznek csökkenteni a költségeket. A sorozat következő darabja egy radaros távérzékelő műhold lesz. Az ASNARO-2-re alapozva egy 2011-es megállapodás értelmében Vietnam számára is legyártanak két X-sávú radaros távérzékelő űreszközt.
A csütörtökön felbocsátott további holdak közül a Tokiói Egyetemen készült Hodoyoshi-1 közepes felbontású űrfelvételeket készít majd. A Nagojai Egyetem ChubuSat-1 kis kísérleti műholdja optikai és infravörös kamerákat visz, a Föld és az űrszemét megfigyelésére. A Tsubame műhold újfajta giroszkópos térbeli stabilizáló rendszerrel kísérletezik, miközben röntgencsillagászati megfigyeléseket végez, és egy kompakt kamerával a Földet is figyeli. Végül a QSAT-EOS ugyancsak távérzékelési feladatokra készült, a természeti katasztrófák és a növénytakaró megfigyelésére. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Most meg harminckettőt egy csapásra!
Bomba helyett 37 műhold
A Dnyepr rakéta startja négy japán műholddal (Spaceflight Now)