Japán korszerű szilárd hajtóanyagú kis hordozórakétája 2013 és 2016 után harmadszor állított pályára műholdat.
Az Epsilon rakéta a Japán déli részén fekvő Ucsinoura (Uchinoura) űrközpontból startolt január 17-én, magyar idő szerint 22:06-kor. Hasznos terhe az ASNARO-2 műhold volt. A 2013-ban bemutatkozott, de csak most harmadik alkalommal repült hordozórakétával kis műholdak alacsony Föld körüli pályára állítását végzik, költségkímélő módon.
Az ASNARO-2 (Advanced Satellite with New System Architecture for Observation) gyártója a NEC Corporation, a finanszírozást a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumtól kapott forrásból oldották meg. A műhold a NEXTAR (Next Generation Star) nevű platformra épült. Az innovatív űreszköz feladata radaros földmegfigyelés. Az 570 kg tömegű műholdon egy apertúraszintézis elvén működő radarberendezés található, amely egyik üzemmódjában 10 km széles felszíni sávokban, akár 1 m-es felbontással tud képet alkotni a felszínről. Radarméréseit a rádiótartomány X jelű sávjában (9,65 GHz frekvencián) végzi. (Az ASNARO sorozat első, optikai távérzékelő tagja 2014-ben állt pályára egy Dnyepr rakéta egyik utasaként.)
A most felbocsátott kísérleti radaros műhold ugyanolyan típusú poláris napszinkron pályára kerül, mint optikai földmegfigyelő társa, az ASNARO-1. A közel kör alakú pálya felszín feletti magassága kb. 500 km, a pályasík hajlásszöge 97,4° az Egyenlítő síkjához képest. A feljesztések célja kisméretű, viszonylag olcsó, de nagy teljesítményű, pályájukon a lehetőség szerint autonóm módon működő földmegfigyelő műholdak rendszerének kialakítása. Ezzel egyúttal meg szeretnék erősíteni a japán űripari cégek versenyképességét a nemzetközi piacon.
[Az Epsilon rakéta szerkezeti felépítését mutató jobb oldali kép a Japán Űrügynökség (JAXA) honlapjáról származik.]
Kapcsolódó cikkek:
Bemutatkozott japán új rakétája
Epsilon, másodszor
Öt japán műhold Dnyepr rakétával
Kapcsolódó linkek:
ASNARO-2 (eoPortal)
Az Epsilon rakéta harmadik startja (Spaceflight Now)