A könnyű és gyorsan „bevethető” japán hordozórakéta Ucsinourából indította a RAISE-2 technológiai demonstrációs műholdat és másokat.
A RAISE (Rapid Innovative Payload Demonstration Satellite) egy – ahogy neve is mutatja – gyors, innovatív demonstrációs űreszköz. (Elődje a RAPIS-1, Rapid Innovative Payload Demonstration Satellite-1 volt, mely még 2019-ben került 500 km magas poláris körpályára.)
A most indított RAISE-2 egy 110 kg-os, 27 hónapos élettartamra tervezett, napelemekkel és akkumulátorokkal ellátott platform. Ezen kisebb vállalkozások, egyetemek és kutatóintézetek helyezhetnek el kísérleteket úgy, hogy az adataikat nem kell megosztaniuk a Japán Űrügynökséggel (JAXA). A mostani repülésen a 3D-ANT, ASC, ATCD, I-FOG, MARIN és SPR kísérleteket és berendezéseket helyezték el különféle japán intézmények.
Az Epsilon rakéta október 1-jéről elhalasztott startjára végül november 9-én, magyar idő szerint 1:55-kor kerüt sor a Japán déli részén fekvő Ucsinourából (Uchinoura). A rakétastarttal egyébként további nyolc kisebb műhold is pályára került. Ezek a Hibari, a Z-Sat, a DRUMS, a TeikyoSat-4, az ASTERISC, a NanoDragon, a KOSEN-1 és az ARICA.
Az Epsilon rakéta a JAXA gyorsan bevethető, szilárd hajtóanyagú hordozóeszköze, mely a még az ISAS által fejlesztett, és 2006-ban nyugdíjazott M-V (vagy Mü-V) rakéták helyét vette át. Az Epsilonok fejlesztése 2007-ben kezdődött, és első példányuk 2013-ban repült. Az Epsilon egy folyamatosan fejlesztett eszköz. Ezt jelzi, hogy az eddig indított összesen alig fél tucat darab is két különféle konfigurációban (három- vagy négyfokozatú) repült, de 2023-ban már ismét egy újabb verzió (Epsilon-S) indításával számolnak.
A 2,5 méter legnagyobb átmérőjű rakéták (változattól függően) 22–24 m magasak, 91–95 tonna starttömegűek. A háromfokozatú változat 1500 kg össztömegű hasznos terhet állíthat 250 × 500 km magas elliptikus pályára. Az erősebb, négyfokozatú verzióval 700 kg-os eszköz indítható 500 km magas körpályára, vagy 590 kg-os műhold(ak) 500 km magas napszinkron pályára.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kis japán rakéta hét műholddal
A harmadik Epsilon
Epsilon, másodszor
Bemutatkozott japán új rakétája
Epsilon, az okos rakéta
Az Epsilon rakéta indításáról (nasaspaceflight.com)