Több mint egy héttel a félsikerű sima holdi leszállás után a japán űrszonda napelemei elkezdtek energiát termelni. Még maradt egy-két nap a hasznos munkára.
Mint ahogy az a SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) sorsáról beszámoló eddigi cikkeinkből (ld. a lap alján) is kiderült, január 19-én a leérkezésekor a szonda felborult. Emiatt napelemei nem tudták elkezdeni az energiatermelést, a SLIM működése csak az akkumulátorok lemerüléséig, a leérkezés után két és fél óráig tartott. A helyzet elemzése után a Japán Űrügynökség (JAXA) szakemberei úgy kalkuláltak, hogy a helyi naplemente előtt olyan irányból süthet majd a nap, ami lehetővé teszi a szonda feléledését, az akkumulátorok töltését, így további vizsgálatok végzését is. Január 28-án meg is történt, amiben reménykedtek: a SLIM bekapcsolt, amint a nyugat felé néző napelemek kellő megvilágítást kaptak.
Azonnak megindultak a tudományos mérések. A tíz különböző hullámhosszon érzékeny kamerával (MBC) a környéken látható – korábban informálisan kutyafajtákról elnevezett – sziklák egyikét, a Játékuszkárt (Toy Poodle) kezdték megfigyelni. A napnyugta január 31-én következik be a Shioli-kráter környékén, így nem sok idő maradt már a munkára. (A közelgő kéthetes holdi éjszaka kb. mínusz 130 Celsius-fokos hidegét az űrszonda berendezései várhatóan nem fogják túlélni, nem is arra tervezték azokat.)
A SLIM egyik korai felvétele a leszállóhely környékéről, a kinagyított részleten (jobbra) a kutyaneveket kapott sziklák megjelölésével. (Kép: JAXA)
A SLIM újjáéledéséről és a kommunikáció megindulásáról először egyébként rádióamatőrök beszámolóiból lehetett értesülni, a JAXA hivatalosan csak később erősítette meg a jó hírt.
A beszámolók szerint a SLIM, amelynek egyik fő célja a precíziós holdi landolás végrehajtása volt, még a két hajtómű egyikének meghibásodása és az emiatt bekövetkező oldalirányú elmozdulás ellenére is kijelölt ponttól 55 m-en belül szállt le. (A függőlegestől eltérő oldalazó mozgás vezetett a felborulásához is, amikor végül elérte a felszínt.) Az eredetileg tervezett találati hiba legfeljebb 100 m-es volt, így a cél még így is bőven teljesült. A kiválasztott célpontot, az apró (mindössze 210 m átmérőjű) Shioli-krátert a közelben levő nagyobb (100 km-es) Theophilus-kráter keletkezésekor kicsapódó törmelék hozhatta létre. Ezért is oda mentek, hogy az égitest mélyebb rétegeiből származó kőzeteket vizsgálhassanak. A SLIM leszállóhelyét időközben a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) keringő szondája is megörökítette. (A JAXA január 25-én tartott tájékoztatójának anyaga szerint a megcélzott leszállóhely holdi koordinátái 25,24889° keleti hosszúság és 13,31549° déli szélesség voltak. A NASA LRO képéhez 25,2510° keleti hosszúságot és 13,3160° déli szélességet adtak meg, mint a SLIM pozícióját jelző folt koordinátáit.)
A JAXA közzétett egy az ereszkedés során rögzített képet is, amelyen az űreszközről levált hajtóműfúvóka látható. A szakemberek becslése szerint a tolóerő körülbelül 50 m-rel a Hold felszíne fölött veszett el. A fő hajtóműben egészen odáig semmiféle rendellenességre utaló jel nem mutatkozott.
A leszállás során, navigációs célból készített képek közül a jobb oldalin a szondáról levált fúvóka pirossal bekarikázva látható. A kék nyíl a korábbi és későbbi képen is szereplő tereptárgyat segít azonosítani, míg jobb oldalt a piros nyilak olyan objektumokra mutatnak, amelyek előzőleg nem voltak ott, tehát a rendellenes esemény következtében bukkanhattak fel. (Kép: JAXA)
A SLIM két kis innovatív rovert is szállított, amelyeket sikeresen leresztett a Holdra, még a leszállás utolsó szakaszában. A 2,1 kg-os LEV-1 (Lunar Excursion Vehicle-1) ugráló mechanizmust használt a mozgáshoz, míg a 25 dkg-os LEV-2 egy gömb alakú transzformer robot. A LEV-1 továbbította a Földre a LEV-2 által készített, elsőként nyilvánosságra hozott képet SLIM-ről, amelyről kiderült az űrszonda leérkezés utáni helyzete. Nem mellesleg ezzel demonstrálták a roverek közötti sikeres rádiós adatátvitelt is.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az LRO látta a japán holdszondát
SLIM: gyorshír és egy kép a Hold felszínéről
SLIM helyzetjelentés
GYORSHÍR: A SLIM leszállt, de...
Sikerül-e az újabb japán holdraszállási kísérlet?
A SLIM feléledéséről (Space News)