Japán történetének eddigi legnagyobb, 8,9-es magnitúdójú földmozgása miatt a Nemzetközi Űrállomás ottani irányító központja leállt.
A Japán Űrügynökség (JAXA) Tsukuba (Cukuba) melletti központjának szerepét, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) japán alrendszereinek (a Kibo kutatólaboratóriumnak és az épp ott tartózkodó HTV-2 teherűrhajónak) a felügyeletét ideiglenesen a NASA houstoni irányító központja vette át.
Károk a JAXA központ belsejében a 2011. március 11-én történt nagy erejű földrengés után. Egyes jelentések szerint az épület tetőszerkezetének egy része is összeomlott. (Kép: JAXA)
A Discovery űrrepülőgép távozása után az eredeti dokkolóhelyére csütörtökön visszahelyezett HTV-2 (Kounotori-2) automata teherszállító űrhajó péntekre tervezett újbóli kinyitását legalább hétfőig elhalasztják. Csak ezután kezdhetik el az űrhajósok átpakolni az ISS-en feleslegessé vált dolgokat, mielőtt a teherűrhajó eltávozna (a tervek szerint március 28-án).
A tsukubai űrközpont a japán űrhajósok kiképzésének a helyszíne is (ezen a héten nem folyt ilyen munka), valamint épülő műholdak tesztelésére szolgáló létesítmények is vannak ott. Jelenleg az idén év vége felé indítani tervezett japán földmegfigyelő mesterséges hold, a földi vízkörforgást kutató Global Change Observation Mission (GCOM-W1) tesztjei folynak.
A rekordnagyságú földrengés március 11-én (pénteken) magyar idő szerint 6:46-kor (helyi időben kora délután, 14:46-kor) pattant ki Sendai (Szendai) városától kb. 130 km-re keletre, Tokiótól 373 km-re északkeletre, a Csendes-óceán alatt. A rengés, de még inkább az azt követő, Honshu (Honsú) szigetének keleti partvidékét érintő szökőár súlyos pusztítást végzett, a halálos áldozatok eddig közzétett száma pedig már az ezret is meghaladja.
A mostani volt a Földön mért ötödik legerősebb rengés 1900 óta. A térképen a mostani földrengés-tevékenységét ábrázolták. A körök a földrengések Richter-skálán mért nagyságát szimbolizálják: pontozott vonallal az előrengéseket, folytonos vonallal az utórengéseket. A fő rengés a legnagyobb kör. A szürke színskála a szárazföldön a tengerszint feletti magasságot, a kék a tengerfenék mélységét jelöli. A fő rengés mintegy 24 km-rel a tengerfenék alatt pattant ki. (Kép: NASA EO / R. Simmon, J. Allen / SRTM - University of Maryland / British Oceanographic Data Center)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Így mozog a földkéreg alattunk: az oroszlányi földrengés háttere
Radarkép a japán földrengésről
Műholdradar- interferometria a földrengés után
Földrengés nyomán felszínemelkedés
L\'Aquila elmozdulása a földrengés után
A délkelet-ázsiai szökőár műholdas megfigyelései
Úton a második japán teherűrhajó
Odaért a japán, elindult az orosz...
A JAXA irányító központja leállt a földrengés miatt (Spaceflight Now)
A japán földrengés elő- és utórengései térképen (NASA EO)
A japán földrengésről [origo]