A Spanyolország partjait pusztító olajfoltot szinte minden távérzékelő műhold megörökíti, ezzel is segítve a védekezési munkálatokat.
Az 1 m-es fekete-fehér és 4 m-es színes (multispektrális) felvételek készítésére képes amerikai IKONOS műhold közel 700 km-es magasságból készített felvételt november 21-én.A területet vastag felhőréteg fedte, de a műhold szerencséjére, a zárt felhőzeten lévő két lyuk közül az egyik éppen a környezeti katasztrófa sújtotta partvidék felett volt. A műhold optikája ezen a lyukon lepillantva készítette el az alábbi képet, melyen jól megfigyelhető az árnyékba boruló partvidék, és a fehér (viharos) hullámok között egy-egy olajos (szürke) csík, amint kijut a sziklákig. A fotón látható terült kissé északra van Cape Finisterre-től, Spanyolország legnyugatibb pontjától. Kapcsolódó cikkek:
A második felvétel érdekessége az, hogy az radar-technikával készült. A felvételt a kanadai RADARSAT műhold készítette még november 18-án, kevesebb mint 24 órával azelőtt hogy a 13-án megsérült tanker kettétört. A SAR (szintetikus apertura radar) technika érdekessége, hogy bár a felbontás nem éri el a korszerű optikai műszerekét, ám a műhold éjjel és rossz időjárási körülmények között is képes felvételeket készíteni a világűrből. A felszínről visszaverődő jelekből mesterségesen "szürkített" képet állítanak elő, amelyen jól elkülönülnek a szárazföld domborulatai, a hullámzó tenger, és az olajjal borított területek. Ez utobbiak itt feketére vannak színezve, de persze akármilyen színt hozzárendelhettek volna a szakemberek.
A SAR-technikát egyébként már évek óta igen sikeresen alkalmazzák olajfoltok megfigyelésére, aminek az az oka, hogy a víz tetején lebegő olaj kisimítja a felszínt, így onnan a visszaverődési jellemzők egészen mások, mint az erősen hullámzó felületről. (A parti területek színezéséhez az egyik amerikai LANDSAT műhold optikai adatait használták.)
Az európai ENVISAT műhold követi a spanyol partoknál terjedő olajfoltot